Himni francez vërshëllehet në Tiranë, jehonë në mediat e huaja

18/11/2019 - 15:02

Mediat franceze kanë shkruar se mbrëmjen e djeshme është vërshëllye himni i Francës në shenjë proteste për shkak të incidentit që ndodhi dy muaj më parë.

Lajmi i AFP-së: Dy muaj pasi futbollistët e Shqipërisë u lanë të zemëruar kur u luajt himni i gabuar kombëtar në një ndeshje kualifikimi për në Euro 2020 në Francë, himni francez vërshëllye fuqishëm në ndeshjen e kthimit të dielën. Franca luajti himnin e Andorrës gabimisht në Stade de France në shtator.

Pasi shqiptarët e zemëruar protestuan dhe nuk pranuan të luanin derisa të luhej muzika e saktë, u gjet himni i saktë dhe loja nisi më shumë se pesë minuta me vonesë. Të dielën, një këngëtare vendase bëri interpretimin e La Marseillaise, por zëri i saj u ‘mbyt’ nga 22 mijë të pranishmit.

Franca u gjobit me 20,000 euro (22.099 dollarë) nga UEFA për gabimin e tyre, ndërsa Presidenti Macron bëri një falje zyrtare për mbikëqyrjen e sikletshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Juventusi pësoi dje në mbrëmje disfatën e parë sezonale, teksa u mposht në “Olimpico” të Romës me rezultatin 3-1 nga Lacio.

Ndeshja Teuta-Skënderbeu është ngjarja e parë që përpiqet të rikthejë në shinat e së përditshmes një qytet të rrënuar nga dhimbja pas tër

Gjatë mërkatos së janarit Interi do të përforcohet me disa lojtarë, të cilët do i vijnë në ndihmë Kontes për vazhdimin e sezonit shumë im

Uestern Junajtid dhe Melburn Viktori, skuadrat ku luajnë Besart Berisha dhe Migjen Basha, respektivisht, janë ndeshur ditën e djeshme.

Tërmeti 6.4 ballsh që goditi vendin tonë mëngjesin e 26 nëntorit, solli pasoja katastrofike dhe një traumë të madhe për popullin.

Antonio Kontes nuk i pëlqen fakti se tifozët e Interit tani kanë pretendime shumë të mëdha ndaj skuadrës dhe që në pengesën e parë i kund

Juventus dhe Daniele Rugani duket se do t’i japin lamtumirën njëri-tjetrit në merkaton e janarit.

Kur nuk kanë mbetur shumë ditë përpara nisjes së Botërorit për Klube, kanë filluar provlemet e para për organizatorët.

Vitet kalojnë, “pensionimi” i “yllit” argjentinas i preokupon të gjithë në “Camp Nou”.

Teuta do të presë nesër në fushën e vet skuadrën e Skënderbeut, në orën 16.30, ndërsa durrsakët duan që të marrin 3 pikët në këtë sfidë s