Historike, Emanuela Rusta, një gjyqtare shqiptare me stemën e FIFA-s

31/01/2019 - 14:18

Shqipëria, për herë të parë në historinë e futbollit, këtë vit do ketë dhe një gjyqtare me stemën e FIFA-s. Bëhet fjalë për Emanuela Rustën, arbitre e talentuar nga Kolegjiumi i Elbasanit, që ka thyer barrierat dhe do të përfaqësojë futbollin shqiptar në arenën ndërkombëtare.

Këto ditë, në Lisbonë të Portugalisë, janë duke u zhvilluar seminare dhe testime teorike e fizike me arbitrat e rinj të FIFA-s, meshkuj dhe femra. Në testimet fizike kanë marrë pjesë 38 arbitre femra. Vetëm 4 prej tyre kanë arritur t’i kalojnë ato dhe Emanuela Rusta ka shkëlqyer, duke arritur rezultate maksimale. Ditën e sotme, është zhvilluar edhe testimi i Rregullores së Lojës, ku Emanuela ka arritur rezultate shumë të mira.

Rezultate të shkëlqyera këto nga Emanuela Rusta që tregojnë edhe njëherë rritjen e nivelit të arbitrimit shqiptar si edhe zhvillimin e madh që ka pësuar futbolli femrave, ku Rusta ka drejtuar ndeshje kampionati dhe kupe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Njëra ndër përleshjet më të ashpra në histori të basketbollit të kolegjeve ndodhi të martën në mbrëmje, pas përballjes me Kansas dhe Kans

Policia e Korçës ka bërë me dije se gjatë ndeshjes së ditës së djeshme midis Skënderbut dhe Partizanit dy persona kanë kryer akte të dhun

Reali i Madridit ka njoftuar sot se ka arritur akordin me Bayernin e Mynihut për huazimin 6-mujor të mbrojtësin të krahut të djathtë Alva

Situata në shtëpinë e Totenhemit nuk po përmirësohet, pavarësisht uljes në stol të Zhoze Murinjos.

Mikael Shumaker, tashmë 51- vjeçar, vazhdon që të luftojë me jetën, pas aksidentit me ski në dhjetor të vitit 2013, pas të cilit hyri në

Gjilani zhvilloi ditën e sotme, një ndeshje miqësore ndaj skuadrës ruse Yenisey.

Edi Martini nuk mund ta fshihte zhgënjimin për humbjen në “Niko Dovana” ndaj Laçit.

Ylli i Kosovës, Milot Rashica, po shkëlqen në Bundesligë me Ëerder Bremenin duke e përfaqësuar vendlindjen e tij, duke i mbajtur këpucët

Lacio u kundërvihet atyre që me shallin bardhekaltër në qafë bëhen protagonistë të gjesteve të patolerueshme, deri në atë pikë sa t’u kër

Ish-basketbollisti i Boston Celtics, Cleveland Cavaliers, Dallas Mavericks dhe Seattle SuperSonics, Delonte West, i cili i fitoi më shumë