Interi ka gati 65 milionë euro në sezon, në Spanjë e marrin seriozisht: Barcelonë, bëj kujdes me Mesin

01/08/2020 - 14:04

“Kujdes Mesin, kujdes Interin”. Kështu e nisi emisionin e tij “Jugones” gazetari spanjoll Hozef Pedrelor. Duket se në Spanjë e kanë marrë seriozisht lajmin se zikaltrit mund të bëjnë transferimin e shekullit me Lionel Mesin.

Bepe Marota dhe Antonio Konte mohuan në mënyrë kategorike diçka të tillë, por zëri i mësipërm është i kundërt me zikaltrit dhe shumë i besueshëm madje. Transferimi i Lionel Mesit tek Interi është i mundur, por shumë, shumë i vështirë. Diçka e tillë as që do të imagjinohej më parë, por ja që kalimi i Ronaldos te Juventusi i lejon fantazitë. Për më tepër potenca e kompanisë “Suning” që ka në pronësi Interin të bën të mendosh se ka gjasë të ndodhë.

A është ky lajm një fantazi e merkatos, ashtu siç thonë tek Interi? Ndoshta po, ndoshta jo. E gjitha kjo duhet futur në një kontekst të saktë. Lionel Mesi ka një kontratë me Barcelonën deri në vitin 2021. U pëlqen apo jo katalanasve, kjo gjë është në favorin e Interit. Nëse “Pleshti” nuk do të rinovojë kontratën gjatë kësaj kohe, atëherë do të largohet në fundin e sezonit të ardhshëm me kosto zero dhe është i lirë të zgjedhë skuadrën që do.

Por për të larguar Leo Mesin nga Barcelona duhet që të kesh miliona euro. Interi ka bërë llogaritë dhe i duhen 260 milionë euro në 4 vite ose e thënë ndryshe 65 milionë euro në vit. Të gjitha këto para do të vijnë nga shitjet e fanellave dhe nga sponsorët që mund të afrohen në skuadër gjatë kësaj kohe. Por a është e mundur? Ashtu si më sipër, ndoshta po, ndoshta jo.

E sigurt është që pak më parë u publikuan lajmet dhe nga dita në ditë po marrin një trajtë serioze dhe po bëhet e besueshme. Burime nga Barcelona thonë se situata e Lautaros shërbeu për të nisur “luftën” mes dy skuadrave. Ëndrra e katalanasve ishte që të bashkonin dyshen argjentinase Leo Mesi dhe Lautaro Martinez, por kjo ëndërr tashmë është në krahun tjetër. Tifozët e Interit mendojnë se në “Madonnina” mund të projektohet realisht dyshja Lautaro-Mesi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deri në 15 milionë paund do të arrijnë në total shpërblimet e lojtarëve të Mançester Sitit në rast të një triumfi në Champions këtë sezon

Kriza e shkaktuar nga pandemia botërore tani ka goditur edhe futbollin. Shumë klube janë në vështirësi, përfshirë këtu edhe Arsenalin.

Jorge Messi, babai i “yllit” të Barcelonës, Lionel Messi, ka zbarkuar zyrtarisht në kryeqedrën e Lombardisë, Milano, që e ka përzgjedhur

Kampionët e Kosovës Drita, janë shtangur nga një lajm i papritur nga Ambasada e Zvicrës.

Sherif Kallaku nuk është më pjesë e Teutës, pasi do të vazhdojë karrierën me Lokomotivën e Zagrebit.

Futbolli holandez do të eksperimentojë një vendim historik që mund të ndryshojë përgjithmonë fytyrën e këtij sporti.

Maska në vendet publike, udhëtime vetëm me avionë privatë, ndalet në mënyrë kategorike shkëmbimi i fanellave.

Inter harron deklaratat e Contes, lë pas tensionin e fund sezonit dhe rikthehet fitues në Europa League, turne që dëshirojnë ti shkojnë d

Ashtu siç edhe lajmëroi Administratori i Interit Giuseppe Marotta në prag të ndeshjes së djeshme ndaj Getafes, sot ka ardhur edhe komunik

Atalanta mbylli një tjetër sezon mjaft të suksesshëm në kampionatin italian, ku ndryshe nga një vit më parë, këtë herë siguroi pjesëmarrj