Ja rekordi që vendosën kuqezinjtë

11/09/2019 - 11:58

Shqipëri-Islandë 4-2 është një rezultat historik për Kombëtaren.Që prej themelimit të FSHF-së dhe ndeshjes së parë zyrtare të vlefshme për Kupën Ballkanike në vitin 1946 (Shqipëri-Jugosllavi 2-3), kuqezinjtë nuk kishin fituar asnjëherë një ndeshje eliminatore të vlefshme për Europianin apo Botërorin duke shënuar katër gola.

Në miqësore Shqipëria ka fituar me shifra të thella 6- 1 apo edhe 4-1 ndaj ekipeve si Qipro apo Lituania, por ama në ndeshje eliminatore kurrë më parë nuk kemi bërë “poker”. Prandaj, edhe fitorja me Islandën është historike.

10 shtatori i vitit 2019 do të mbahet mend gjatë edhe kapiteni Elseid Hysaj, i cili me shiritin në krah shënoi golin e tij të parë me fanellën kuqezi pas 48 ndeshjesh. Kjo ishte fitorja e tretë e Shqipërisë me Islandën në 7 ndeshje të luajtura, teksa 4 janë humbje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aksident i rëndë në Daytona 500, që konsiderohet gara më e rëndësishme në “NASCAR Cup Series”.

Nicolás Blandi, sulmuesi argjentinas i skuadrës Colo Colo të kryeqytetit të Kilit, Santiago, u plagos nga fishekzjarret apo mjetet plasës

Edi Martini, trajneri i Teutës, ka komentuar me batutë paraqitjet e fundit të Tiranës në kampionat.

Teuta u rikthye te suksesi në kampionat këtë fundjavë në sfidën ndaj Vllaznisë.

Teuta fitoi me rezultatin 3-1, madje duke përmbysur disavantazhin ndaj Vllaznisë që nuk zgjati më shumë se 10 minuta në “Niko Dovana”, në

Liverpuli i sezonit 2019-2020 është një makineri pikësh, golash dhe rekordesh.

Shuhet Harry Gregg, legjenda e Manchester United.

Barcelona ka një qëllim të qartë në merkaton e verës, të transferojë yllin e Interit, Lautaro Martinez.

Manchester Cityt i është hequr e drejta për të garuar në kompeticionet europiane në dy sezonet e ardhshme nga ana e UEFA-s, ndërsa tani r

Skena që fatkeqësisht vazhdojnë në stadiume edhe në vitin 2020.