Jarmolenko u largua, Dinamo e Kievit vlen 61 milionë euro

Postuar: 13/09/2017 - 17:12

Në fundin e merkatos së verës, kur Barcelona bleu Dembele nga Borussia e Dortmundit, edhe Skënderbeu u gëzua. Pak ditë më përpara shorti i kishte vendosur korçarët përballë Dinamos së Kievit, të cilët shitën yllin e tyre, Andrij Jarmolenko përballë ofertës së parezistueshme me vlerë 25 milionë euro të gjermanëve. Megjithë largimin e lojtarit më të mirë, klubi që ka fituar më tepër trofe në Ukrainë, mbetet një emër i madh. I frikshëm përsa i takon kontingjentit, me vlerën e skuadrës në merkato që përllogaritet në mbi 61 milionë euro.

Momentalisht lojtari më i shtrenjtë i Dinamos së Kievit është qendër-mbrojtësi kroat, Vida, kartoni i të cilit kushton 9 milionë euro, ndërsa një tjetër yll i eikipi cilësohet mesfushori i majtë paraguajian, Derlis Gonzalez, vlera e të cilit përllogaritet në 7 milionë euro.

13 herë kampionë të Ligës Sovietike dhe me 15 tituj të fituar në Premierligën ukrainase, Dinamo ka në kontingjent edhe disa lojtarë të tjerë të rënedësishëm.

Nga mbrojtësi Kaçeridi, te kapiteni Sidorçuk dhe Garmash në mesfushë, për të vijuar me sulmuesin nga Kongo, Mbokani, i rikthyer nga huazimi te Hull City në Premierligën angleze. 

Mungesa e vetme e ukrainasve për duelin me Skënderbeun do të jetë ajo e mbrojtësit polak, Tomazh Kenxhiora. 23-vjeçari që është një prej titullarëve të ekipit u prek nga një virozë në grumbullimin me Kombëtaren dhe ende nuk është rikuperuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kuqezinjtë po kalojnë një moment pozitiv në kampionat dhe, nën urdhrat e Gatuzos, janë vënë në ndjekje të Interit dhe njëkohësisht janë n

Te Partizani shfrynë ndaj arbitrit dhe Federatës Shqiptare të Futbollit që sipas drejtorit të të kuqëve po falsifikojnë kampionatin.

Ditën e djeshme u luajt ndeshja e Bundesligës mes Entrahtit të Frankurtit dhe Lajpcigut.

Nuk ka më asnjë dyshim, edhe analizat e testit B kanë konfirmuar përdorinimin e substancës së ndaluar, meldonium, nga atleti rus i curlin

Një incident i rëndë ndodhi në përfundim të ndeshjes Wigan – Manchester City 1-0, rezultat që eliminoi skuadrën e Pep Guardiolës nga FA C

Jefferson Reis, lojtar i Operario MS, goditi me grushta një nga djemtë që kapin topat pasi ky i fundit po festonte një gol.

Në momentin kulminant të luftës për mbijetesë, Martin Schmidt largohet nga drejtimi i Wolfsburg.

   Pas humbjes së rradhës së Teutës, këtë herë me Vllazninë, trajneri i djemve të detit ka deklaruar në një intervistë menjëherë pas

   Vllaznia ka hedhur një hap të madh drejt shpëtimit, pasi ka mundur në shtëpi skuadrën e Teutës, në një përballje direkte për mbijetesë

Mesfushori spanjoll Marco Asensio shënoi golin e 6.000 për Real Madridin në La Liga, rekord historik – pasi Los Blancos bëhen skuadra e p