Jeton në zonë të infektuar nga virusi, Gjimshiti: S'kam frikë, por s'do i ftoja familjen dhe miqtë në Bergamo

25/02/2020 - 15:38

Italia është kthyer papritur në një nga vendet më të rrezikuara nga Koronavirusi, teksa shumë njerëz në zona të caktuara janë infektuar madje shtatë prej tyre kanë humbur edhe jetën.

Një nga zonat e cila është me të kuqe në hartë për shkak të rrezikut është edhe Bergamo, qyteti ku jeton mbrojtësi i kombëtares, Berat Gjimshiti. 27-vjeçari aktivizohet me Atalantën, ndërsa në një intervistë për median zvicerane “Blick”, ka sqaruar se nuk ndjen frikë, mirëpo familjen dhe miqtë e tij nuk do i ftonte në Bergamo.

Ke frikë prej Koronavirusit? 

“Shpresoj që virusi të ndalohet sa më shpejt të jetë e mundur dhe që të mos ketë më viktima. Unë personalisht nuk jam i frikësuar nga virusi. Mendoj se në botë ka sëmundje edhe më të rënda. Sidoqoftë, familjen dhe miqtë e mi nuk do i ftoja në Bergamo”.

Me rritjen e vdekjeve, disa zona janë futur në karantinë. Si është situata në qytetin e Bergamos? 

“Këtu ende nuk ka polici në rrugë, mund të lëvizim të lirë. Sapo jam kthyer nga qyteti dhe dyqanet e restorantet ishin të hapura. Por, në rrugë ka shumë më pak njerëz”.

Çfarë mendojnë shokët e skuadrës për virusin? 

“Sigurisht, koronavirusi është një temë e cila flitet shpesh mes nesh. Disa janë më të frikësuar, disa të tjerë më pak”.

Dëmtimi në nxehjen para ndeshjes së Champions League, çfarë ndodhi? 

Luajta një top të gjatë dhe papritur ndjeva dhimbje në kofshë. Ishte bezdisëse. Ishte në ditën që festova datëlindjen e 27. Por, shokët e skuadrës bënë shumë mirë. Ndërkohë, tashmë nga dëmtimi jam mirë dhe jam sërish gati. Megjithatë, ende nuk mundët të luanit.

Vazhdoni të stërviteni rregullisht? 

“Deri më tani ka qenë e zakonshme, përveç faktit që ndeshja nuk u luajt. Të hënën nuk kishte stërvitje, por të martën do rikthehemi në fushë. Të paktën ky është synimi. Mendon se javën e ardhshme do luhet? Shpresoj që po”, u shpreh Gjimshiti. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bayerni i Mynihut, udhëheqësi aktual i Bundesligës, njoftoi zyrtarisht se ka vendosur të rinisë stërvitjen (sot), megjithëse ushtrimet do

Drama e koronavirus trondit Pep Guardiolën.

Pezullimi i futbollit për shkak të Koronavirusit, ka sjellë probleme të shumta edhe në anën financiare të shumë ekipeve, që tashmë nuk ka

Gjysma e lojtarëve të skuadrës së Teutës çdo ditë i sheh që të stërviten sipas një plani që ka përcaktuar trajneri Edi Martini, me përjas

Vazhdojnë të shtohen rastet e mjekëve që besojnë se ndeshjet e UEFA Champions League në muajin mars ishin si “bomba shpërthyese” për përh

Gjysma e lojtarëve të skuadrës së Teutës, çdo ditë, me përjashtim të fundjavës i sheh që të stërviten sipas një plani që ka caktuar trajn

Wilson Kipsang, ish-mbajtësi i rekordit botëror në maratonë dhe fitues i medaljes sw bronztw nw Olimpiadwn “Londër 2012”, u arrestua për

Pesëmbëdhjetë tifozë të Indipendiente Medelin, që kishin shkuar në Argjentinë për të ndjekur ndeshjen e 11 marsit kundër Boka Juniorsit t