Juventus, Higuain rrezikon skualifikimin në Champions

Postuar: 13/09/2017 - 16:25

Një ndeshje e shëmtuar, një episod i pafalshëm. Gonzalo Higuain e ka mbyllur mbrëmjen në “Camp Nou” me një gjest të shëmtuar. Pasi është zëvendësuar në minutën e 87-të nga i riu Cagliara, “El Pipita” i është përgjigjur lumit të vërshëllimave të tifozëve të Barcelona-s duke i treguar atyre gishtin e mesit. Një veprim i papranueshëm për një lojtar të nivelit të tij, që për herën e 12-të në karrierën e tij nuk ka arritur të shënojë në fushën e katalanasve dhe që ka dështuar përsëri në një ndeshje të rëndësishme të Champions League.

Juventus, që kërkon të kthehet të ngrejë në qiell një kupë që ka qenë e mallkuar në vitet e fundit, ka nevojë për golat e argjentinasit, veçanërisht në sfidat si ajo e “Ca“mp Nou”. Higuain ka realizuar 5 gola në 12 ndeshje të luajtura vitin e kaluar në Champions, një kundër Lyon, dy ndaj Dinamos së Zagrebit dhe dy ndaj Monaco dhe zero në finalen e Kardifit.

Këtë vit Juventus uron që gjërat të ndryshojnë, por ndeshja e parë europiane ka qenë negative. Ai ka dështuar dhe tani rrezikon skualifikimin. Precedentet nuk janë në favor të argjentinasit. Roberto Mancini është skualifkuar për një ndeshje në Serie A pasi i tregoi gishtin e mesit tifozëve të Milan. E njëjta gjë ka ndodhur me Luis Suarez në kohën e Livepool, kur ai u skualifikua për një ndeshje pasi i tregoi gishtin e mesit tifozëve të Fulham.

Arbitri Busacca, në Zvicër, u skualifikua për tri ndeshje pasi bëri të njëjtin gjest ndaj tifozëve të Baden, fajtorë për kore të shumta fyese kundrejt tij. Frimpong, mesfushor ganez i UFA, në Rusi, është skualifikuar për tri ndeshje pasi i tregoi gishtin tifozëve për kore raciste. Ndërsa kanë shkuar më mirë gjërat për Carlo Ancelotti, i cili është falur nga komisioni gjerman i disiplinës pasi i tregoi gishtin e mesit tifozëve të Hertha Berlin. Vendimi përfundimtar do t’i takojë UEFA-s.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Real Madrid fitoi me vështirësi 2 – 1 sfidën me Alaves, ekipi që nga java e ardhshme do të ketë trajner Gianni De Biasi.

Skëndërbeu rigjen fitoren dhe fut në krizë Partizanin, i cili në 3 javët e para ka grumbulluar vetëm 1 pikë falë barazimit me Kukësin.

Është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare, Nikolla Çeta, futbollisti i spikatur i Lokomotivës në vitet '50, i aktivizuar kohë më parë në

Eshtë te Barcelona që prej gushtit të 2016 por e ardhmja e Paco Alcacer vështirë të jetë te katalanasit.

Tifozët e Mançester Junajtid kishin zgjedhur një këngë, ku i thurnin elozhe përmasave të penisit të bomberit të tyre Romelu Lukaku, në nd

Mesfushori i Çelsit, Timu Bakajoko, u përfshi ditën e sotme në një aksident me makinë gjatë momentit që po kthehej nga stërvitja për në s

Java e tretë e Kategorisë Superiore do të luhet në harkun e dy ditëve, ndërsa janë zyrtarizuar edhe oraret e ndeshjeve.

Lorik Cana do t’i japë zyrtarisht fund karrierës së tij futbollistike me 9 Tetor në “Loro Borici”, në ndeshjen e fundit eliminatore të Bo

Gianni De Biasi është zyrtarisht trajneri i Alaves në kampionatin spanjoll.