Kaos te Sllovakia/ Lojtarët në festë pas humbjes, dorëhiqet trajneri

19/10/2018 - 13:47

Pas më tepër se 5 vitesh në stolin e kombëtares sllovake, Jan Kozak ka vendosur të japë dorëheqjen, një ditë pasi skuadra e tij u mposht në sfidën përballë Republikës Çeke.

Sot, trajneri më jetë gjatë në stolin e Sllovakisë, doli në një konferencë për shtyp dhe tregoi arsyet pse vendosi të largohet, ndërsa zbuloi edhe një skandal të madh, të ndodhur me 7 prej lojtarëve të skuadrës.

“Mora vendimin të jap dorëheqjen nga zhgënjimi që pësova, kur mësova se 7 nga lojtarët kishin dalë jashtë për të festuar, në mbrëmjen pas humbjes ndaj Republikës Çeke. Bëhet fjalë për Martin Dubravka, Michal Sull, Lubomir Satka, Norbert Gyömbér, Milan Škriniar, Stanislav Lobotka dhe Vladimir Weiss. Pasi pashë dy herë ritransmetimin e ndeshjes, për të kuptuar se ku kishim gabuar, vërejta se 7 nga lojtarët kishin dalë jashtë”, zbuloi Kozak.

Më pas tekniku i Sllovakisë tregoi edhe ballafaqimin me lojtarët të nesërmen, por edhe arsyet që e shtynë të marrë vendimin, që për të mirën e kombëtares, të japë dorëheqjen.

“Të nesërmen i thirra bashkë me kapitenin Skrtel dhe zëvendës kapitenin, Hamsik dhe u përpoqa të kuptoj nëse e kihsin kuptuar gabimin. Dubravka më tha se ai po kalonte një kohë të vështirë te Newcastle. Weiss më tha se ai nuk e dinte se pse ishte jashtë, Lobotka tha se kishte nevojë për t’u çlodhur për shkak të angazhimeve të shumta, por Celta Vigo luajti vetëm një herë në javë. Kur e pyeta atë se çfarë mendonte për dorëheqjet, më tha se trajnerët vijnë dhe shkojnë dhe se ai është profesionist. Ne të gjithë e duam Lobotka, ai është një lojtar me potencial të madh. Skriniar gjithashtu më ka zhgënjyer, kemi pasur një marrëdhënie të shkëlqyer. Vendosa të largohem pasi unë nuk mund të vijoja më punën me këta lojtarë, por e di mirë që Sllovakia nuk mund të përjashtojë emra të tillë”, tha Kozak.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tjetër klub i madh europian po mendon për Elseid Hysajn, i cili pak kohë më parë u shpreh qartë se ka ardhur momenti të kërkojë një e

Ish-presidenti i UEFA-s, Michel Platini, la ambientet e paraburgimit në orët e para të kësaj të mërkure, pasi u pyet gjatë në kuadër të h

Neymar Junior nuk bën hapa pas. Braziliani është i vendosur për t’u larguar nga PSG.

Mesfushori shkodran, Uendi Vecaj, është përgatitur gjatë javës me Teutën, por e ardhmja e tij ende nuk është qartësuar.

Merkatoja sa vjen dhe bëhet me e nxehtë në këto ditë.

Tjetër kapitull në ndeshjet e trukuara në kampionatin spanjoll.

Një lajm i bujshëm është duke qarkulluar në këtë periudhë të nxehtë merkatoje.

Një incident i rëndë u regjistrua në ndeshjen e djeshme mes Serbisë U-21 dhe Austrisë U-21 të vlefshme për Kampionatin Europian të 21-vje

Iu bashkua Teutës në muajin janari, si një nga afrimet më të bujshme, por eksperienca e Armando Vajushit me bregdetarët zgjati vetëm pak