Karantina, Aleksi: E vështirë të mos shikosh dot fushën

25/03/2020 - 11:59

Shqipëria, por jo vetëm, po kalon një moment të vështirë pas virusit pandemik. Futbollistët janë ata që ndoshta e vuajnë më tepër këtë ngujim në shtëpi. Mesfushori i Teutës, Albano Aleksi, ka gjetur një zgjidhje, duke qenë pranë detit në Sarandë, aty ku dhe jeton familja e tij. Mesfushori flet për stërvijen individuale që po kryen në kushte shtëpie.

Albano, si po e përballoni këtë situatë të paprecedentë?

Është një situatë që duhet ta kalojmë të bashkuar. Unë po e kaloj me stërvitje në shtëpi, por edhe duke lexuar ndonjë liber apo ndjekur filma në TV.

Si ia bëni në kushte shtëpie për stërvitjen?

Siç ju thashë, jam duke u stërvitur përditë dhe zbatuar me përpikmëri programin stërvitor që na ka dhënë stafi teknik. Besoj se deri në momentin që do kthehemi në fushë, do jemi në formën që kemi patur.

Ku ndodheni aktualisht?

Unë familjen e kam në qytetin e Sarandës dhe këtu po stërvitem përditë, natyrisht në kohën dhe kur dhe lejohet të dalësh. Bëj vrapime, ushtrime izometrie, pompa etj.

Sa e vështirë është për një futbollist të qëndrojë i ngujuar dhe pa e parë fushën?

Normalisht që është e vështirë, jo vetëm për mua, por për çdo lojtar. Janë kushte që nuk janë të duhurat për stërvitje. Por, më me rëndësi për momentin është të kalojmë këtë situatë jo të mirë.

Në këto ditë i jeni përkushtuar më shumë familjes?

Normalisht që po. Është një moment që duhet të qëndrojmë në shtëpi me njerëzit e zemrës dhe shpresoj që të gjithë të bëjnë kështu.

Si e shikoni vazhdimësinë e skuadrës në kampionat?

Ekipi i ka ta gjitha mundësitë për të bërë edhe më mirë. Pas rikthimit në fushë do të jemi shumë më të motivuar dhe jam i bindur se do të shikoni një Teutë tjetër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Te Juventusi ka nisur era Pirlo, me ish futbollistin që tani ka marrë laps e letër dhe po planifikon skuadrën e të ardhmes, ndërsa javën

Kristiano Ronaldo, edhe pse i nisi më shpejt seç shpresonte pushimet e tij, pas eliminimit nga Lioni, mbetet gjithsesi futbollisti më i p

Pas humbjes turpëruese të Barcelonës 8-2 nga Bajern Mynihu në Champions, tashmë fjalët se Mesi mund të kalojë tek Interi bëhen më serioze

Manuel Nojer ishte shumë i lumtur për fitoren me spanjollët. Kapiteni i Bajernit tha për mediat gjermane se:

Ishte fundi i sezonit 2007-2008, kur Barcelona e drejtuar atëherë nga Franck Rijkaard e mbylli sezonin pa fituar asnjë trofe dhe të gjith

Nuk ndodh shpesh në një sfidë Champions, aq më tepër kur luhet Bayern Munich - Barcelona të shohesh nje rezultat 8-2.

Massimo Moratti mbetet presidenti i fundit italian që ka fituar Ligën e Kampionëve.

“Kam parë sulme të paarsyeshme kundër skuadrës dhe kundër meje dhe jam mbrojtur shumë pak nga klubi.

Skuadra e Teutës ka lënë Durrësin dhe ka udhëtuar drejt qytetit të Pukës, për të përfituar nga temperaturat më të ulëta atje dhe për të p