La Liga rekord blerjesh, mbi 1 miliard euro vetëm për dy javë

16/07/2019 - 16:21

Tregu i transferimeve të futbollistëve këtë verë do të futet në histori për shkak të shpenzimeve të tepruara financiare të klubeve të La Ligas. Klubet spanjolle kurrë më parë nuk kishin shpenzuar kaq shumë para vetëm në dy javët e para nga momenti që merkatoja u hap zyrtarisht.

Deri në mbylljen e merkatos, më 2 shtator, duhet të kalojnë edhe 7 javë, kështu që shifrat e shpenzuara deri tani do të rriten edhe më shumë (Neymar, Pogba, Mané pritet të transferohen në Spanjë me çmime stratosferike).Deri më sot (15 korrik) klubet e La Ligas kanë shpenzuar më shumë se 1 miliard euro.

Madje La Liga mund të mburret se ka kryer deri tani 6 transferimet më të shtrenjta në këtë merkato vere: Joao Felix (126 milionë), Griezmann (120), Hazard (100), De Jong (75), Jovic (60) dhe Militao (50).Siç pritej, tre klubet e mëdha, Real Madridi, Barcelona dhe Atletico, kryesojnë sa u përket investimeve në merkato.

Real Madrid, pas sezonin të fundit katastrofik, ka shpenzuar deri tani 303 milionë euro për Hazard, Militão, Mendy, Joviç dhe Rodrygo. E të mendosh që "Los Blancos" po ngulojmë edhe për blerjen e Pogbasë. Barça nuk mbetet shumë prapa me 221 milionë të shpenzuara.

Blerja e mundshme e Neymar do ta rriste ndjeshëm këtë shifër, ashtu si Atlético (206.5), nëse arrin të firmosë me Jamesin kolumbian (mban rekordin me Joao Felix, që është deri tani blerja më e shtrenjtë e verës). Në total, Real Madridi, Barça dhe Atlético kanë shpenzuar 730 milionë, pra 70% të totalit. Sevilla, përsëri me Monchin në komandë, ka shpenzuar pothuajse 100 milionë, ndërsa Valencia 63 milionë euro.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Reali i Madridit ka njoftuar sot se ka arritur akordin me Bayernin e Mynihut për huazimin 6-mujor të mbrojtësin të krahut të djathtë Alva

Situata në shtëpinë e Totenhemit nuk po përmirësohet, pavarësisht uljes në stol të Zhoze Murinjos.

Mikael Shumaker, tashmë 51- vjeçar, vazhdon që të luftojë me jetën, pas aksidentit me ski në dhjetor të vitit 2013, pas të cilit hyri në

Gjilani zhvilloi ditën e sotme, një ndeshje miqësore ndaj skuadrës ruse Yenisey.

Edi Martini nuk mund ta fshihte zhgënjimin për humbjen në “Niko Dovana” ndaj Laçit.

Ylli i Kosovës, Milot Rashica, po shkëlqen në Bundesligë me Ëerder Bremenin duke e përfaqësuar vendlindjen e tij, duke i mbajtur këpucët

Lacio u kundërvihet atyre që me shallin bardhekaltër në qafë bëhen protagonistë të gjesteve të patolerueshme, deri në atë pikë sa t’u kër

Ish-basketbollisti i Boston Celtics, Cleveland Cavaliers, Dallas Mavericks dhe Seattle SuperSonics, Delonte West, i cili i fitoi më shumë

Laçi që mposhti brenda në Niko Dovana, Teutën falë një gol të Radolf Turkaj.

Dy hajdutë janë futur në zyrat e stadiumit “Can Misses” dhe kanë vjedhur një numër biletash për ndeshjen e Kupës së Mbretit mes Ibizës dh