Liga e futbollit, Libohova: Vështirësi për nisjen e sezonit

20/07/2019 - 21:10

Rreth një muaj përpara fillimit të kampionatit, Liga e Futbollit Shqiptar nuk do të arrijë të fillojë sezonin me funksionin e saj maksimal.

Presidenti i saj, Edvin Libohova, në një intervistë për Top Channel tregon vështirësitë e fillimit të këtij institucioni të ri dhe se çfarë hapash janë marrë deri më tani.

“I kemi kërkuar Federatës Shqiptare të Futbollit pjesëmarrje në disa komisione kryesore si ajo për caktimin e gjyqtarëve në komisionin e disiplinës dhe në komisionin e vlerësimit”, tha Edvin Libohova, president i Ligës së Futbollit Shqiptar.

Ndërkohë që klubet shqiptare mbyllën një sezon me shumë vështirësi financiare dhe përveç kësaj, 4 prej ekipeve të Superiores duhet të plotësojnë kriteret e licensimit për të marrë pjesë në Superligën e vitit të ardhshëm.

Kriteri financiar mbetet “thembra e Akilit” për klubet ku katër prej tyre, Tirana, Luftëtari, Vllaznia dhe Flamurtari pritet t’i zgjidhin brenda datës 31 korrik.

“Ky është një biznes ku ka kritere dhe gjithkush duhet ta shoh sportin si argëtim dhe jo detyrim për të shkrirë bizneset e veta e të investojë në futboll. Ka president që kanë marrë kredira nëpër banka e janë futur ne borxhe për këtë arsye. Kështu që këto kritere rigoroze për licensimin e klubeve i ndihmojnë edhe vetë këta biznesmenë”, tregon Edvin Libohova, president i Ligës së Futbollit Shqiptar.

Data 20 qershor duhet të ishte fati i fundit për përmbushjen e premtimit 100 ditorë që kryeministri Rama dha në mbledhjen e fundit me klubet e Superligës shqiptare, për paketën e re fiskale. Libohova tregon se tashmë gjtihçka ka mbetur në dyert e Ministrisë së Financave.

“Fatura e paketës së re fiskale që i kemi çuar Ministrisë së Financave është rreth 34 milionë euro në vit për të gjitha sportet jo vetëm për futbollin. Ky është një moment revolucioni në sport që do ti beje shume mire”, sqaron Edvin Libohova, president i Ligës së Futbollit Shqiptar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Situata në shtëpinë e Totenhemit nuk po përmirësohet, pavarësisht uljes në stol të Zhoze Murinjos.

Mikael Shumaker, tashmë 51- vjeçar, vazhdon që të luftojë me jetën, pas aksidentit me ski në dhjetor të vitit 2013, pas të cilit hyri në

Gjilani zhvilloi ditën e sotme, një ndeshje miqësore ndaj skuadrës ruse Yenisey.

Edi Martini nuk mund ta fshihte zhgënjimin për humbjen në “Niko Dovana” ndaj Laçit.

Ylli i Kosovës, Milot Rashica, po shkëlqen në Bundesligë me Ëerder Bremenin duke e përfaqësuar vendlindjen e tij, duke i mbajtur këpucët

Lacio u kundërvihet atyre që me shallin bardhekaltër në qafë bëhen protagonistë të gjesteve të patolerueshme, deri në atë pikë sa t’u kër

Ish-basketbollisti i Boston Celtics, Cleveland Cavaliers, Dallas Mavericks dhe Seattle SuperSonics, Delonte West, i cili i fitoi më shumë

Laçi që mposhti brenda në Niko Dovana, Teutën falë një gol të Radolf Turkaj.

Dy hajdutë janë futur në zyrat e stadiumit “Can Misses” dhe kanë vjedhur një numër biletash për ndeshjen e Kupës së Mbretit mes Ibizës dh

Rei Manaj ka kaluar te Barcelona B, teksa ditën e djeshme sulmuesi ka bërë edhe prezantimin tek ekipi i tij i ri.Shqiptari i kushtoi arka