Lirohet Michel Platini: Jam i lënduar, shumë zhurmë për asgjë

19/06/2019 - 16:31

Ish-presidenti i UEFA-s, Michel Platini, la ambientet e paraburgimit në orët e para të kësaj të mërkure, pasi u pyet gjatë në kuadër të hetimeve për korrupsion për dhënien e të drejtës së organizimit të Botërorit 2022 Katarit. Platini u shpreh se e priste të merrej në pyetje si dëshmitar, sikurse ndodhi 18 muaj më parë, por jo të mbahej pas hekurave.

“Më lëndon. Më dhemb gjithçka arrij të mendoj, për gjithçka kam bërë. Më lëndon, më lëndon. Por, pavarësisht gjithçkaje, bënë detyrën e tyre, ndërsa unë iu përgjigja të gjitha pyetjeve. Shumë zhurmë për asgjë. S’e kuptoj përfshirjen time në këtë histori.”

Ish-mesfushori i Francës dhe i Juventusit shpjegoi se hetuesit e kanë pyetur për disa turne, për Euro 2016, për “Rusi 2018” dhe “Katar 2022”. Platini ka ndikuar në vendimin se kujt i duhet dhënë organizimi i këtyre eventeve madhore të futbollit në cilësinë e presidentit të UEFA-s dhe të zëvendëspresidentit të FIFA-s.

Hetuesit e kanë pyetur edhe për procesin e blerjes së PSG-së nga investitorët nga Katari në vitin 2011.Mësohet gjithashtu se hetuesit kanë qenë shumë të interesuar për të pësuar detajet rreth një dreke të Platinisë në vitin 2010 me presidentin e kohës Nicolas Sarkozy, emirin e Katarit dhe ministrin e jashtëm para se merrej vendimi për vendin që do të organizonte Botërorin 2022.

William Bourdon, avokat i Michel Platinisë, ka deklaruar se klienti i tij ishte i pafajshëm nga të gjitha akuzat dhe marrje në pyetje ishte bërë për “motive teknike”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sfida ndërmjet Sivassporit dhe Besiktasit në Superligën turke të futbollit dhuroi një ngjarje mjaft të rëndë.

Monaco është klubi më i ri që ka shprehur interesim të madh për sulmuesin e Interit Mauro Icardi, të cilit i ka ofruar pagë shumë të majm

Duhej të ishte festë pas fitores së Superkupës, por nuk ka qenë e tillë rruga për në kthim e disa tifozëve të Partizanit.

Amadu Latif e mbylli aventurën me Teutën, sezonin që lamë pas, dhe tashmë ka zgjedhur që të largohet nga Shqipëria, dhe të vijojë karrier

Olimpia-Motagua është një nga derbit më të zjarrtë në Honduras, dhe i tillë ishte edhe këtë herë.

Lukaku vazhdon të punojë shumë, për ta nisur sa më mirë sezonin në Serie A.Përmes një postimi në rrjetet sociale, Romelu Lukaku i ka dërg

Mançester Siti dështoi të sigurojë fitoren e dytë në Premier Ligë, teksa nuk shkoi më shumë se barazimi 2-2, në ndeshjen kundër Totenhemi

Kanë mjaftuar pak ndeshje që situata te skuadra e Bajern Mynih të kthehet përsëri e tensionuar.

Teuta është mundur në miqësoren e parë zhvilluar në Durrës pas kthimit nga faza përgatitore në Korçë.

Sportisti i mirënjohur i UFC, Connor McGregor është gjobitur pasi ai sulmoi një burrë në klubin ku kishte shkuar.