Luajtën me shirit të zi, klubi rumun solidarizohet për situatën e tërmeteve në vendin tonë

08/12/2019 - 13:31

Tërmeti 6.4 ballsh që goditi vendin tonë mëngjesin e 26 nëntorit, solli pasoja katastrofike dhe një traumë të madhe për popullin. Solidarizimi ka qenë shumë i madh nga shtete, bota e artit dhe e sportit. Shumë klube, Federata dhe lojtarë, kanë mbështetur familjet e prekura nga tërmeti, duke ndihmuar sado pak.

Së fundmi në Rumani, në ndeshjen mes Konkordia dhe Rapid Bukureshtit, e vlefshme për kampionat, lojtarët kanë luajtur me shirit të zi dhe kanë bërë një ceremoni prekësë në nisje të sfidës, për të prekurit nga tërmeti në vendin tonë, siç bën me dije Ambasadori i Shqipërisë në Rumani, z. Ilir Gjata.

Ja çfarë shkruan z. Gjata:

“Sërish i impresionuar dhe plot emocione nga solidariteti Rumun në këto ditë të vështira për popullin Shqiptar. Mirënjohje mikut tim Dan Tudorache, Kryetar i Bashkisë së Sektorit 1 të Bukureshtit, i cili pranoi që të organizonim, së bashku edhe me kolegen e sopranon e mirënjohur Arlinda Morava këtë ceremoni prekëse në fillim dhe në fund të ndeshjes Concordia Chiajna – Rapid Bukuresht. Ndërkohë që gjatë gjithë ndeshjes futbollistët mbajtën një shirit me flamurin Shqiptar. Falenderim dhe mirënjohje e veçantë për klubin e futbollit Rapid i Bukureshtit”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Arbër Çyrbja është një nga lojtarët më të mirë të Teutës. Rikthimi i tij pas dëmtimit në muajin dhjetor, e qetëson jo pak stafin teknik.

Pas 13 vitesh një histori rrënqethëse është bërë e ditur për mediat për një prej trajnerëve të Premier, Nigel Pearson i cili sot drejton

Pas aksidentit të frikshëm që i kushtoi jetën Paulo Goncalves në etapën e 7-të, Rally Dakar regjistroi një tjetër aksident ku mbeti i pla

Jose Murinho deklaroi dje se Christian Eriksen do të zbresë në fushë në ndeshjen ndaj Watfordit dhe se Interi nuk ka bërë akoma një ofert

Mateo Politano dukej shumë afër kalimit te Roma, por kur pritej vetëm zyrtarizimi i këtij transferimi që do të çonte Spinacolën te Interi

Mini-faza përgatitore ka qënë deri më tani e mbarë për Teutën, ngarkesa fizike është asimiluar në mënyrën e duhur dhe më kryesorja janë s

Sherif Kallaku vendosi të rinovonte me Teutën.

Një lajm i trishtë për botën e futbollit ka ardhur ditën e sotme, teksa legjenda e Juventusit dhe Italisë, Pietro Anastasi ka ndërruar je

Federata skoceze e futbollit për futbollistët e rinj nën 12 vjeç ka marrë një vendim të ri.Arsyeja nuk ka të bëjë me një ndryshim të rreg