Martini: Ndërprerja ka ndikuar shumë psikologjikisht, duam vendin e dytë

21/05/2020 - 14:12

Topi ka rinisur të rrotullohet në Shqipëri dhe ky është një motiv i madh për të buzëqeshur. Kjo është gjendja shpirtërore e trajnerit të Teutës Edi Martini dhe në fakt nuk ke se si të mos e pranosh që rinisja e stërvitjeve ka rikthyer edhe entuziazmin tek skuadrat.

Tekniku shkodran është i lumtur që më në fund ka mundësinë ta përgatisë ekipin e tij pa u ndikuar nga kufizime dhe me pretendimin për të gjetur sërish formën e dëshiruar.

“Të them të drejtën, kemi pritur për një kohë shumë të gjatë, por tani na ka ardhur buzëqeshja dhe jemi shumë të motivuar. Besoj se do të jetë një fazë interesante kjo e fundit”, tha Martini.

Fiziku apo ana psikologjike, cila do të jetë plaga më e madhe e shkëputjes më shumë se dy mujore. Drejtuesi kryesor i stolit të durrsakëve më shumë se sa tek mushkëritë e muskujt e sheh vështirësinë tek pjesa psikologjike e futbollistëve.

“Psikologjikisht ka qenë më problem sesa fizikisht, pasi të gjithë janë përgatitur individualisht gjatë kësaj kohe. Megjithatë kur rri kaq kohë pa punuar me topin, është pak e vështirë, por tani është rikthyer grinta e dëshira”, tha tekniku i Teutës.

Edi Martini e morri drejtimin e “Djemve të detit” në mes të dhjetorit dhe nga ai çast ka realizuar 7 fitore, 3 barazime e 3 humbje mes kampionatit dhe Kupës, kjo periudhë shkëputjeje nuk ka qenë e gjitha kohë e humbur për teknikun 45-vjeçar.

“Këto dy muaj shkëputjeje, me këtë periudhë stërvitjeje, më ka shërbyer për t’u njohur më mirë me ekipin, por të shohim si do ecin gjërat”, tha shkodrani.

Një skuadër pa objektiva, është si një person mes pyllit pa busull dhe objektivi i Teutës është i qartë.

“Kam biseduar edhe me çunat gjatë kësaj kohe dhe besoj se duhet të arrijmë në vendin e dytë. Ky është objektivi ynë, ndaj jam optimist se mund t’ia dalim”, tha Martini.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në gjurmët e Marash Kumbullës është vendosur edhe klubi i Lionit në Francë.

Pasi ia mori Theon, Reali është duke synuar Odegaardin dhe Jovicin.Theo Hernandez është duke shkëlqyer te Milani.

Pas Bundesligës edhe ligat e tjera europiane janë gati të startojnë brenda muajit qershor, ndërsa UEFA tani ka nisur llogaritë për të për

Ukraina është një nga shtetet që njoftoi rinisjen e futbollit ditën e sotme, teksa që në fillim janë përballur me një situatë të vështirë

Real Madrid është “mbreti” i Europës, klubi më i pasur në vitin 2020.

Një studim i Premier Ligës ka arritur në konkluzionin se shanset për t’u infektuar me “COVID-19” për futbollistët në kontakt fizik me një

Presidenti i La Ligës spanjolle, Havier Tebas, ka njoftuar 11 qershorin si data për rinisjen e kampionatin, teksa ka dhënë edhe disa deta

Pas një operacioni të policisë nga Bosnja dhe Hercegovina, janë arrestuar plot 35 persona.

Teuta duket se po e plotëson organikën, ndërsa në Durrës është edhe mesfushori Florent Avdyli, një nga pikat e forta të skuadrës durrsake