Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Martini: Në krye kemi më tepër stres. Më kanë mbetur peng gabimet e arbitrave se na kanë dëmtuar

13/04/2021 - 14:57

Trajneri i Teutës, Edi Martini, mendon se tashmë çdo gjë bëhet më e vështirë me skuadrën e tij në vendin e parë. Ai analizoi atë që kishte bërë ekipi për të arritur deri këtu, ndërsa theksoi se i mbetej peng seria e gabimeve të arbitrave kundër durrsakëve në këtë kampionat.

“Na shijon kreu shumë të them të drejtën, por jemi më tepër në stres se duhet ta ruajmë. Ka kohë që u them djemve që edhe kjo është finale, edhe kjo, por edhe 9 ndeshje kanë mbetur. Jo më kot jemi mbrojtja më e mirë, por duhet të theksoj diçka se nuk kemi qëndruar në mbrojtje, kemi qenë para portës a kemi qenë duke pritur të na sulmojnë.

Po ta vini re luajmë shumë lart, nuk lejojmë kundërshtarët të dalin në lojën e vet, edhe pse kemi pësuar pak gola, luajmë hapur. Por duke pasur parasysh mbrojtësit që kemi, janë në një gjendje shumë të mirë, lojtarë të pjekur, janë të mirë në leximin e situatave, luftën një kundër një.

Por edhe mesfusha e sulmi ndihmojnë para e mbrapa, ndaj përbëjnë një ansambël të mirë e është e vështirë të na shënojnë gol.Është fakt që kemi shënuar pak gola, por nuk është vetëm problem i yni, është i komplet Superiores. Se po të shohim të tjerët kanë shënuar pak më shumë, Partizani ka pak më tepër se ka fituar 5-1 një ndeshje. Të gjithë kanë probleme me sulmin. Barazimet që kemi marrë, ishin në fillim. Ne nuk bëmë pushim nga Europa, të tjerët bënë fazë përgatitore.

E kam thënë që nëse kampionati fillonte direkt, do të ishim të shkëputur dhe ishim në formë. Por ai bojkot rreth dy muaj e gjysmë ishim të vetëdijshëm se pas asaj gjendje do të vinte rënie dhe për ne erdhi. Por edhe se si i kemi marrë barazimet, kemi mbizotëruar në lojë, kemi humbur raste, nuk është se kemi marrë barazime në fund ndërsa ishim duke humbur. Kemi qenë superior.

Ndeshjet peng? Kanë qenë vendime arbitrare. Edhe me Skënderbeun, edhe me Laçin, edhe me Tiranën. Ka qenë një ndeshje me Bylisin ku duhej të ishte me 10 lojtarë pas 10 minutash e pastaj gjyqtari na dha ne të kuq. Janë peng se jemi dëmtuar realisht. E thashë duke mos hequr përgjegjësinë nga vetja se kemi defektet tona, por këto kanë qenë dy arsyet kryesore që nuk kemi qenë në ritmin që kemi pritur.

Faktori fushë? Për mua ka shumë pak rëndësi faktori fushë se kur nuk ke tifozë në stadium, ato 20-30 që janë, nuk është se janë shtysë e madhe të ndihmojnë ekipin. E rëndësishme është të jetë fusha cilësore. Këtë javë në Fier fusha linte të dëshiroje”, tha Martini.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zlatan Ibrahimoviç nuk do të luajë me kombëtaren e Suedisë në kampionatin Europian këtë verë.

Kur jemi vetëm një javë larg fundit të kampionatit italian, si rrallëherë më parë pankinat e klubeve janë më të lëkundura se kurrë, pasi

Mediet spanjolle janë të sigurta se Zinedine Zidane ka vendosur të largohet nga Real Madrid në fund të sezonit dhe vendimin e tij ja ka k

Tre oficerë policie janë plagosur dhe 20 persona janë arrestuar gjatë festës së tifozëve të Rejnxhërsit në rrugët e Gllazgout.

Dani Alvesh kthehet përsëri në kombëtaren e Brazilit.

Teuta-Partizani është dueli më i fortë i javës së 34-t.

Ish-kapiteni dhe sulmuesi i Interit, Mauro Ikardi ka kërkuar largimin nga PSG-ja.

Nejmar është në telashe të mëdha, teksa po akuzohet për planifikimin e një sulmi të armatosur.

Bëri zhurmë para pak ditëve deklarata e mamasë së Cristiano Ronaldos, Dolores Aveiro se do të përpiqej t’i mbushte mendjen djalit të saj

Para disa ditëve, keqkuptimi me trajnerin Antonio Konte par shkak të një zëvendësimi, u duk sikur solli një “krisje” me Lautaro Martinez.