Ministrja braziliane për Robinhon: Në burg menjëherë! Asnjë dhunues s'mund të duartrokitet

20/10/2020 - 17:14

Aventura e Robinhos te Santosi zgjati vetëm një javë.

Ish-sulmuesi i Real Madridit dhe Milanit, i cili ishte kthyer në klubin ku u rrit duke pranuar nja pagë simbolike prej vetëm vetëm 230 euro në muaj, u detyrua të ndërpriste kontratën për shkak të dënimit me 9 vjet burg për dhunë seksuale që drejtësia italiane i dha në vitin 2017 për një ngjarje të ndodhur në vitin 2013, kur ishte pjesë e Milanit.

37-vjeçari i kthye në çështje në vendin karioka, aq sa presioni i madh e detyroi klubin e Santosit dhe vetë futbollistin të ndërprisnin kontratën vetëm disa ditë pasi ishte hedhur e zeza mbi të bardhë.

Pati kundërshti nga të gjithë anët, madje Damares Alves, ministrja braziliane e të Drejtave të Njeriut, Familjes dhe Grave, përdori fjalë të forta ndaj lojtarit:

“Burg, menjëherë! Nuk kam fjalë të tjera për të shtuar. E di që e ka apeluar, por tani ka prova të  reja audio. Çfarë na duhet akoma? Burgu. Asnjë dhunues nuk mund të duartrokitet. Pritet vendimi i Apelit, por mendoj se gjithçka është shumë e qartë. Duke parë transkriptimet e asaj që ndodhi më bën të ndiej neveri. Ishte shumë e rëndë kur lexova atë që ishte transkriptuar, sidomos kur ka dalë nga goja e një futbollisti. Ne po flasim për një krim dhe agresori nuk meriton ndonjë konsideratë. Nuk duhet të bëjmë asnjë lëshim vetëm sepse ai është një lojtar i njohur futbolli. Ai duhet të vuajë dënimin e tij, atje ose këtu, menjëherë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vdekja e Diego Armando Maradonës fatkeqësisht është shoqëruar me polemika e skandale.

Argjentina, Napoli dhe e gjithë bota po vajton largimin nga kjo jetë të legjendës së futbollit Diego Armando Maradonës.

Diego Armando Maradona është përcjellë për në banesën e fundit nga anëtarët e familjes dhe miqtë e ngushtë, të cilët ishin të vetmit që u

Elseid Hysaj po kalon javët e tij të fundit në aventurën te Napoli.

Futbollisti i ekipit norvegjez Molde Sherif Sinian ka shpëtuar mirë në përballjen e mbrëmjes së djeshme me Arsenalin në Ligën e Europës.

Teuta nuk shkoi më shumë se një pikë në ndeshjen e javës së katërt ndaj Vllaznisë.

Në fushë ka bërë rivalë të tërbohen, por edhe jashtë fushave Diego Armando Maradona kishte miq e armiq, ndonëse pas ndarjes nga jeta e kë

Qeveria e Argjentinës ka njoftuar se do të mbajë tre ditë zie kombëtare për ndarjen nga jeta të legjendës së futbollit Diego Armando Mara

I lumtur për suksesin që skuadra e tij arriti në transfertën e San Siros ndaj Interit, trajneri i Realit të Madridit Zinedine Zidane në k