Nga burgu në tentativë arratisje, kjo është odisea e 15 tifozëve kolumbianë të izoluar në Argjentinë prej Covid-19

04/04/2020 - 21:19

Pesëmbëdhjetë tifozë të Indipendiente Medelin, që kishin shkuar në Argjentinë për të ndjekur ndeshjen e 11 marsit kundër Boka Juniorsit të vlefshme për Copa Libertadores, janë ende të bllokuar në Buenos Aires. E gjithë kjo për shkak të ndalimit të lëvizjes të vendosur prej pandemisë Covid-19, që ka sjellë dhe mbylljen e kufijve me disa vende.

Tifozët janë përpjekur që të kalojnë kufirin tokësor mes Argjentinës dhe Bolivisë më 17 mars, por forcat e rendit të Bolivisë i kanë bllokuar. Kështu autoritet argjentinase i kanë futur në izolim në një shkollë të La Kikas në provicën e Huhuit, ku kanë qëndruar për dy javë.

Dy ditë më parë janë kthyer në Buenos Aires me një autobus dhe janë lënë nën arrest pasi kanë thyer rregullat e karantinës me udhëtimin e tyre për të dalë në kufirin bolivian. Pasi kaluan një natë në rrugë, duke u mbajtur nën vëzhgim nga policia, patën më në fund asistencë mjekësore dhe u dërguan në një hotel.

Tani presin ndihmë nga ambasada e Kolumbisë në Argjentinë, teksa duket se odisea e tyre do të vijojë ende.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Inter mbetet në pritje për të kuptuar se çfarë do të ndodhë me Lautaro Martinez, do të mund Barcelona të paguaj klauzolën e tij të largim

Në sezonin e mrekullive të Atalantës me skuadrën bergamaske që shkruajti historinë duke u kualifikuar në çerekfinalet e Champions League,

Telonevela Mauro Icardi që zgjati për më shumë se një vit mbyllet me një fund të lumtur për të gjitha palët.

Futbolli në Hungari nisi më 23 maj, por që nga kjo fundjavë qeveria dhe federata në vend rihapën dyert e stadiumeve, duke kthyer tifozët

Grabitjet vazhdojnë të jenë të shumta në Angli, ku shpesh preh e tyre janë bërë edhe lojtarët e skuadrave të ndryshme.

E ardhmja e mesfushorit të spikatur të Teutës  dhe Shpresave Sherif Kallakut duket se do të jetë larg i Shqipërisë.

Teuta ndez “motorët” para rifillimit të kampionatit.

Në gjurmët e Marash Kumbullës është vendosur edhe klubi i Lionit në Francë.

Pasi ia mori Theon, Reali është duke synuar Odegaardin dhe Jovicin.Theo Hernandez është duke shkëlqyer te Milani.

Pas Bundesligës edhe ligat e tjera europiane janë gati të startojnë brenda muajit qershor, ndërsa UEFA tani ka nisur llogaritë për të për