Nga parajsa në ferr, klubi belg e pëson keq pasi trukoi ndeshje

03/06/2019 - 17:18

Klubi belg Mechelen ka kaluar nga parajsa ne ferr në harkun e pak ditëve. Rikthimi në elitë dhe fitimi i Kupës së Belgjikës bën që shumë tifozë të ëndërronin për një rikthim të klubit në kohët vjetra, por një hetim i federatës belge ka çuar klubin në kaos në harkun e pak orëve.

Me anë të një komunikate, federata belge bëri të ditur se drejtuesit e klubit kanë pasur rol kyç në trukimin e një ndeshje kundër Vasland Beveren më 11 mars të vitit të kaluar. Masat ndëshkimore kanë qenë të rrepta.

Mechelenit i është ndaluar pjesëmarrja në Europa League si fituse e Kupës, si dhe ngjitja në elitë tani është pavlefshme. Sezoni i ardhshëm do ta gjejë Mechelen sërish në divizionin e dytë, madje sezonin do ta fillojnë me 12 pikë minus.

Krahas dënimit të klubit ka pasur dhe dënime për individë të caktuar. Tre funksionarë të lartë klubit janë dënuar me përjashtim nga aktivitet futbollistike për një afat 10-vjeçar. Klubi ka reaguar duke e konsideruar të padrejtë e të pakuptimtë dënimin. Pritet që dënimi në fjalë të ankimohet në “CAS”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Juventusi po bën gjithcka për të ndërtuar një skuadër të frikshme sezonin e ardhshëm. Bardhezinjtë po tentojnë të rikthejnë në Torino pas

U fol edhe për një transferim të mundshëm te Kukësi, por karriera e Mërgim Mavrajt do të vazhdojë në Bundesligën e dytë gjermane. 

Real Madridi e ka merituar përcaktimin e “mbretit” në blerje yjesh.

Interi ka prezantuar ditën e sotme fanellën e dytë, teksa ka surprizuar me ngjyrën.

Benitez dhe Newcastle nuk arritën marrëveshje për rinovimin e kontratës, duke bërë që rrugët e tyre të ndahen.

Cristiano Ronaldo ka patur një të ftuar special në bordin e jahtit të tij, aty ku po kalon pushimet verore me familjen e tij.

Kameruni do të përballet ditën e nesërme me Guinea-Bisaun në takimin e vlefshëm për Grupin F të  Kupës së Afrikës.

Luis Suarez është bërë gaz i botës, me një reagim të tij gjatë ndeshjes mes Uruguait dhe Kilit e vlefshme për Kupën e Amerikës.

Mesfushori i Teutës dhe njëkohësisht kapiteni i Kombëtares U-21, Sherif Kallaku, konfirmoi edhe një herë se do të respektojë kontratën me

Teuta ka zhvilluar edhe miqësoren e dytë në tokën bullgare, ku po zhvillon fazën përgatitore në kudër të eliminatoreve europiane, ndërsa