Një yll i ri po lind, Kumbulla përzgjidhet më i miri në fushë ndaj Milanit

16/09/2019 - 13:53

Marash Kumbulla! Nga nata e djeshme shumë prej drejtorëve sportivë italianë do ta kenë shënuar më germa të mëdha emrin e talentit të ri që po lind në Serinë A, emrin e një 19- vjeçari shqiptar, i cili në një mbrëmje në pamje të parë pa shumë pretendime kundër Milanit, të mbetur me 10 lojtarë për më shumë se 70 minuta, sheh Kumbullën që jo vetëm të mbajë peshë i vetëm të gjithë repartin e mbrojtjes së Veronës, por në të njëjtën kohë të anulojë nga fusha e lojës Kristof Piontekun, i cili edhe pse u zhbllokua, e bëri këtë nga pika e bardhë e penalltisë.

Marash Kumbulla, të cilit sivjet Verona vendosi që t’i dhurojë një kontratë prej profesionisti, edhe pse qoftë për një sezon të vetëm, ka ditur që në 90 minuta si titullar kundër “Djallit” të fitojë vëmendjen e ekspertëve të merkatos, por mbi të gjitha edhe kopertinën e më të mirit në fushën e lojës, jo vetëm në radhët e Veronës, por edhe ndaj kuqezinjve.

Një krenari e radhës për futbollin shqiptar në tokën italiane, i cili diti që të meritojë edhe vlerësimin e medias, duke merituar notën 7. Qendërmbrojtësi i Shpresave kuqezi ishte thjesht i jashtëzakonshëm, perfekt, duke treguar se sfidat nuk e trembin dhe ka mjaftueshëm kurajë sa për të mbajtur mbi shpatulla një repart të tërë dhe për të shkëlqyer në një natë që është pak ta quash e vështirë.

“Ndoshta Milani është ende një skuadër që nuk di të sulmojë në mënyrë agresive në sulm, por të anulosh nga fusha e lojës një si Piontek nuk është pak. Vërtet polaku nuk po përjeton një start të mirë sezoni, por për një lojtar të datëlindjes 2000 dhe shënojeni mirë këtë emër, të luajë të parën si titullar dhe të mbajë mbi shpatulla repartin e prapavijës së një skuadre që luan me 10 lojtarë për më shumë se 70 minuta, na falni por nuk është pak. Të gjithë në këmbë për shqiptarin”, ishte në kor vlerësimi i medias italiane për Marash Kumbullën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të premten Teuta do kërkojë të thyejë “tersin” dhe të dalë me tri pikë nga përballja tejet e rëndësishme me Flamurtarin.

Teuta vijon me intensitet punën për ndeshjen me Flamurtarin, por përgatitjet kanë qenë të kushtëzuara nga numri i lojtarëve në stërvitje.

Tottenham ka filluar të interesohet për Jose Mourinhon si trajnerin e tyre të ardhshëm.Sipas mediave angleze Pochettino do të largohet gj

Presidenti Ilir Meta iu është bashkuar mesazhe të ngushëllimit për ndarjen nga jeta të legjendës së futbollit shqiptar Mico Papadhopulli.

Ka pak gjasa të ndodhë, për të mos thënë nuk ka fare nëse nuk do të ketë një përshkallëzim të situatës në ndeshjet e ardhshme të kombëtar

Cristiano Ronaldo do të jetë pjesë e Juventusit ta paktën deri në përfundim të kontratës aktuale.

A e keni imagjinuar se diferencën mes një medaljeje të artë dhe asaj të argjendtë mund ta bëjë higjiena personale?

Pesë tifozë bullgarë janë arrestuar sot për abuzim racial ndaj lojtarëve të Anglisë gjatë ndeshjes kualifikuese në Euro 2020 Bullgari-Ang

Shumë i lumtur për golin e realizuar u shfaq Rey Manaj i cili u çlirua pas golit spektakolar që realizoi ndaj Moldavisë.