Özil lë përfundimisht Arsenalin, nis aventurën e re në Turqi

24/01/2021 - 19:51

Mesut Özil lë pas 8 vitesh Arsenalin për të nisur një aventurë të re dhe të parën në vendin e tij të origjinës, me Fenerbahçen në Turqi.

Turku u natyralizuar si gjerman vendos të bëjë këtë lëvizje në moshën 32-vjeçare teksa ka zbritur menjëherë në Stamboll si transferim falas.

Ai lë pas një karrierë të pasur në Europë, duke e nisur me Schalke 04, më pas Werder Bremen, Real Madrid dhe Arsenal, ndërkohë ka luajtur dhe 92 ndeshje me Gjermaninë.

Rënia e mesfushorit erdhi në Londër ku humbi vendin e titullarit me Arsenalin, ndërkohë edhe pse ka lindur dhe është rritur në Gjermani, ai do të jetojë dhe luajë për herë të parë në Turqi, në vendin nga vjen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Skuadra kineze e Jiangsu FC, e cila fitoi titullin në muajin nëntor, nuk do të jetë më pjesë e elitës së futbollit kinez.

Ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare ish-futbollisti i njohur dhe trajneri kroat, Zlatko Kranjçar.

Në ndeshjen PSV-Ajaks e cila përfundoi me shifat e barabarta 1-1, gati sa nuk plasi konflikti në minutat e fundit të ndeshjes.

Teuta barazoi 2-2 me Kukësin në “Niko Dovana”. Vendasit kaluan dy herë në avantazh, duke u barazuar nga verilindorët.

Çfarë nuk u pa në TV në sfidën Teuta-Kukësi të luajtur në stadiumin “Niko Dovana”:

Nuk ka fitues në super sfidën e kësaj fundjave në Premier League mes Manchester United dhe Chelsea.

Inter arriti një tjetër fitore në Serie A, duke forcuar pozitat në krye të renditjes.

Pavarësisht se aventura me Tiranën ka përfunduar, Emanuel Egbo vazhdon të shijojë suksesin e arritur sezonin e shkuar, kur u shpall kampi

Në dhjetor të vitit të kaluar u regjistrua një ngjarje e pakëndshme në ndeshjen mes dy skuadrave italiane në Serinë D, Trento dhe San Xho

Kampionati italian po bëhet gjithmonë e më i vështirë dhe i luftuar, dhe Milanin e pret një tjetër test i rëndësishëm nesër në mbrëmje (2