Paketa financiare e FSHF-së, zbulohen kategoritë që përfitojnë

10/04/2020 - 11:40

Komiteti Ekzekutiv i Federatës së Futbollit, vendosi të mbështesë futbollin shqiptar në një periudhë të pazakontë, kur vendi ynë është paralizuar për shkak të virusit Covid-19.

Ky vendim iu përcoll profesionistëve të futbollit nga Presidenti Armand Duka, i cili theksoi se kjo masë përfshin periudhën 15 mars-15 prill, dhe në rast se ndalimi i të gjitha aktiviteteve do vijojë, paketa do të shtrihet edhe për periudhën 16 Prill-15 Maj. 

Por cilat janë konkretisht kategoritë që përfitojnë?

Futbollistët e Kategorisë Superiore dhe stafet, pra çdo punonjës i siguruar i tyre.

Të gjithë ata punonjës të futbollit që nuk kanë të ardhura të tjetra marrin pagesën e plotë 30 mijë lekësh të rinj.

Anëtarë të stafeve të klubeve të cilët janë të angazhuar part-time, përfitojnë gjysmën e pagesës.

Të gjithë trajnerët e moshave, që nuk janë në një punë tjetër marrin pagesën e plotë.

Trajnerët e moshave që janë të punësuar në punë tjetër përfitojnë gjysmën e pagesës.

Të gjithë arbitrat që nuk janë në një punë tjetër do të marrin pagesën e plotë.

Klubet që varen nga bashkitë nuk përfitojnë nga kjo pagesë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Real Madrid është “mbreti” i Europës, klubi më i pasur në vitin 2020.

Një studim i Premier Ligës ka arritur në konkluzionin se shanset për t’u infektuar me “COVID-19” për futbollistët në kontakt fizik me një

Presidenti i La Ligës spanjolle, Havier Tebas, ka njoftuar 11 qershorin si data për rinisjen e kampionatin, teksa ka dhënë edhe disa deta

Pas një operacioni të policisë nga Bosnja dhe Hercegovina, janë arrestuar plot 35 persona.

Teuta duket se po e plotëson organikën, ndërsa në Durrës është edhe mesfushori Florent Avdyli, një nga pikat e forta të skuadrës durrsake

Rubin Hebaj është një nga afrimet e merkatos së janarit dhe klubi pret shumë nga ai.

Serie A do të rinisë më 20 qershor dhe tashmë është bërë zyrtare.

Arthur Melo i ngrin buzëqeshjen Juventusit, Barcelonës por dhe vetë Pjanic.

Nga e thënë në të bërë, Inter dhe Icardi me në fund pas një luftë të ashpër janë në prag divorci përfundimtar.

Klubi i Barcelonës është një ndër ata që është goditur më rëndë nga kriza e koronavirusit.