Parregullsitë në provimin e Suarezit, flasin avokatët e Juves: Po ndihmojmë në ndërtimin e çështjes, e vërteta është…

27/09/2020 - 22:26

Avokati Luixhi Kiapero dhe kolegia e tij Maria Turko janë paraqitur mëngjesin e djeshëm në Prokurorinë e Peruxhas ku janë takuar me prokurorët e çështjes së provimit të italishtes së Luis Suarezit. Jo provim, por farsë, kështu e kanë cilësuar prokurorët testin që duhej t’i mundësonte sulmuesit marrjen e nënshtetësisë italiane.

Sa u përket avokatëve në fjalë, ata janë thirrur për t’u pyetur si persona që mund të kenë njohuri të fakteve. Zonja Turko është juristja që ka ndjekur praktikën në fjalë me drejtorin e Universitetit të Peruxhas, i cili është në listën e të hetuarve.

Në anën tjetër, Kiapero që është avokati i Juves, ka qenë i pranishëm në momentin që Turko ka folur në telefon me Olivierin.Pas daljes nga takimi me prokurorin, Kiapero ka shpjeguar edhe arsyen e thirrjes së tij dhe koleges për të dëshmuar.

“Nënvizuam transparencën e punës sonë profesionale duke ndihmuar në ndërtimin e çështjes sipas fakteve në dijeninë tonë. Treguam se edhe këtë herë, siç ndodh shpesh, e vërteta është shtrembëruar ose prerë me qëllimin për të ofruar një tregim që i intereson lexuesit më shumë, por që nuk përkon me të vërtetën.Jemi shumë mirënjohës që u thirrëm për të sqaruar pozicionin tonë në lidhje me faktet”, shpjegoi Kiapero, i cili më pas u pyet nëse Juventusi ishte në dijeni të fakteve. “Sigurisht që jo”, deklaroi avokati përpara se të largohej.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Milani dhe Roma ofruam një mbrëmje emocionuese në përplasjen e fundjavës në Serinë A (3-3), por spektakli i “San Siros” u njollos në njëf

Milani nuk arriti të afronte në skuadër një qëndërmbrojtës në merkaton e verës dhe do të tentojë ta bëjë këtë në merkaton e dimrit në mën

Maurizio Sarri është shumë pranë zgjidhjes së kontratës me Juventusin.

Liga Profesioniste e futbollit e mbledhur në orën 13:00 të kësaj të enjteje, ka vendosur t’i japë fund bojkotit dhe të nisë kampionatin e

Aleksandër Pato do të rikthehet në futbollin italian për të nisur një eksperiencë të re.

Futbolli është shumë më tepër se një lojë 90 minuta teksa ia del gjithnjë të përfshijë shumë njerëz të cilët apasionohen dhe më pas e bëj

Lorenco Vila krenohet me Teutën. Sulmuesi mendon se skuadra është më shumë se gati për ta nisur sezonin dhe ëndërruar titullin.

Reali i Madridit i shpëtoi turpit në minutat e fundit ditën e djeshme në Ligën e Kampioneve, teksa arriti të barazojë 2-2 Myshengladbahun

Lajm i madh për futbollin shqiptar.Bojkotit mesa duket po i vjen fundi dhe për këtë një sinjal e ka dhënë Federata Shqiptare e Futbollit