Përfitimet e Antonio Kontes, italiani “bosi” i pestë në botë

01/06/2019 - 20:47

Antonio Konte është trajneri më i pasur i Serie A. Presidenti Stiven Zhang pretendon të krijojë një Inter që të pushtojë Evropën. E gjithë kjo nis nga strategu që do e udhëheqë këtë projekt.

Tekniku nga Leçe është shumë i zoti, por edhe i kushtueshëm. Interit do i duhet të paguajë një pagë neto prej 11 milionë eurosh. Kjo shifër i afrohet asaj që merrte te anglezët e Çelsit.

Kostoja totale e trajnerit të kushtojë rreth 20 milionë euro në sezon.Në këtë shifër përfshihen detyrimet ndaj shtetit dhe bonuset e shumta për çdo arritje të objektivave.

Me këtë rrogë ish-juventini bëhet më i paguari në Serie A. Këtë post deri para pak ditësh e mbante trajneri i shkarkuar i “Zonjës”, Alegri. Livornezi merrte një pagë neto prej 8,5 milionësh në sezon.

Të gjitha këto përfitime, e bejënë Konten trajnerin e pestë më të paguar në botë. Para trajnerit italian, qëndrojnë Diego Simeone (23 mln euro), Pep Guardiola (19 mln euro), Ernesto Valverde (12.5 mln euro) dhe Zinedin Zidan (12 mln euro).

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Juventusi po bën gjithcka për të ndërtuar një skuadër të frikshme sezonin e ardhshëm. Bardhezinjtë po tentojnë të rikthejnë në Torino pas

U fol edhe për një transferim të mundshëm te Kukësi, por karriera e Mërgim Mavrajt do të vazhdojë në Bundesligën e dytë gjermane. 

Real Madridi e ka merituar përcaktimin e “mbretit” në blerje yjesh.

Interi ka prezantuar ditën e sotme fanellën e dytë, teksa ka surprizuar me ngjyrën.

Benitez dhe Newcastle nuk arritën marrëveshje për rinovimin e kontratës, duke bërë që rrugët e tyre të ndahen.

Cristiano Ronaldo ka patur një të ftuar special në bordin e jahtit të tij, aty ku po kalon pushimet verore me familjen e tij.

Kameruni do të përballet ditën e nesërme me Guinea-Bisaun në takimin e vlefshëm për Grupin F të  Kupës së Afrikës.

Luis Suarez është bërë gaz i botës, me një reagim të tij gjatë ndeshjes mes Uruguait dhe Kilit e vlefshme për Kupën e Amerikës.

Mesfushori i Teutës dhe njëkohësisht kapiteni i Kombëtares U-21, Sherif Kallaku, konfirmoi edhe një herë se do të respektojë kontratën me

Teuta ka zhvilluar edhe miqësoren e dytë në tokën bullgare, ku po zhvillon fazën përgatitore në kudër të eliminatoreve europiane, ndërsa