Përgjimet/ "Kërkova 14 zogj", si u vunë bastet për kornet në ndeshjen e Realit

18/06/2019 - 14:33

Tjetër kapitull në ndeshjet e trukuara në kampionatin spanjoll. Gazeta “El Pais” zbulon se si kreu i grupit të strukturuar që trukonte ndeshjet, Karlos Aranda dështoi me planin e tij në sfidën Malaga-Real Madrid, e cila u luajt më 21 majin e vitit 2017.Ishte java e fundit e kampionatit dhe ende nuk ishte vendosur titulli kampion në Spanjë.

Kishte një duel në distancë mes Barcelonës dhe Realit të Madridit. Këta të fundit e fituan ndeshjen 0-2 me golat e Ronaldos dhe Benzemasë. Malaga kishte mbijetuar në elitën e futbollit spanjoll dhe nuk luante për asgjë.

Policia ka marrë në dorë disa përgjime mes Karlos Arandës dhe futbollistit të Malagës, Recio. Ky i fundit është futbollist i Leganesit dhe në atë kohë aktivizohej me Malagën. Një ditë pas ndeshjes, më 22 maj, Aranda e telefonon Recion dhe i kërkon llogari për dështimin e planit për numrin e korneve.

Kjo është biseda që ka publikuar gazeta “El Pais”:

Aranda: Dëgjo! Dëgjo! Dëgjo këtu, të kërkova 14 zogj dhe gjatë ndeshjes u bënë 16 zogj. Nuk e mora vesh pse e bëre këtë. Çfarë k… jam!

Recio: Çfarë po thua se nuk të marr vesh?

Aranda: Bëtë 16 korne. Kuptove tani?!

Recio: Aha, kishte 16 korne në ndeshjen e djeshme? Unë nuk i numërova.

Aranda: E pabesueshme plako. Unë isha në shtëpinë time dhe po i bija kokës me grushte.

PËRGJIMET

Ndeshja mes Realit të Madridit përfundoi me 16 korne në total, ku 9 i bëri njëra skuadër dhe 7 korne i bëri ekipi tjetër. Por ky është vetëm një fragment ku Recio shfaqet si një nga personat që ka ndikim te të tjerët në trukimin e rezultatit të ndeshjeve.

Ai akuzohet se ka marrë pjesë në këtë organizatë dhe ka qenë një njeri i besueshëm i Arandës dhe zbatonte urdhrat e tij. Në përgjime shfaqet sërish emri i tij për një karton të verdhë.  Aranda kontakton me mikun e tij Injacio Ojeda dhe diskutojnë sërish për dështimin e planit.

Ojeda: Më thanë që të vendosja 600 euro dje për një karton të verdhë të Recios.

Aranda: Të Atletikos së Madridit?

Ojeda: Jo, jo. Në ndeshjen Malaga-Sevija. Kartoni i verdhë i Recios kishte koeficientin 1.96.

Aranda: Dhe nuk e mori kartonin?

Ojeda: Jo, vëlla. Dhe ai bëri 20 mijë faulle…

Aranda: Dhe përse nuk ma the më përpara këtë gjë?

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Arsenali, Barcelona dhe Evertoni janë klubet e interesuara për shërbimet e sulmuesit të Juventusit, Moise Ken.

Reali i Madridit u mposht me rezultatin 3-1 nga Bayerni i Mynihut në sfidën e vlefshme për International Champions Cup, ndërsa në fund të

Milani ka nevojë urgjente të shesë disa lojtarë para se të bëjë ndonjë investim madhor dhe tashmë duket se është pranë përfundimit operac

Mauricio Sarri ka një “bandë” të denjë për të bërë tifozët të ëndërrojnë, një “tank” me nëntë zero, më saktësisht me vlerë prej 1 miliard

Një ditë para ndeshjes me Manchester United, Antonio Conte nuk u tregua aspak i rezervuar, teksa “shigjetoi” drejtuesit e klubit, duke u

Mbrojtësi Rustem Hoxha beson se Teuta do të marrë pjesë në Kupat e Europës edhe pas një viti.

Klubi i Teutës përmes një njoftimi në faqen zyrtare në “Facebook”, ka bërë me dije se është ndërprerë bashkëpunimi me Tefik Osmanin.

Vendimi i konfirmuar edhe nga CAS për të pezulluar me 10 vite dhe 1 milionë euro gjobë Skënderbeun ka krijuar një situatë të pakëndshme t

Shumë skuadra zgjedhin zonat me kushte klimaterike mesatare për t'u përgatitur për sezonin e ri.