Përse Maradona nuk e ka fituar asnjëherë "Topin e Artë"?

03/12/2020 - 17:20

Tifozët më të rinj të futbollit me të drejtë mund të shtrojnë pyetjen: pse Diego Armando Maradona nuk e ka fituar asnjëherë Topin e Artë? Shpjegimi është i thjeshtë: “France Football” pranoi kandidaturat për lojtarët joevropianë vetëm në vitin 1995, kur karriera e “Pibe de Oro” ishte në rënie.

Vitin pasues ai u vlerësua me “Çmimin e Karrierës”, por sot, disa ditë pas vdekjes së argjentinasit, revista franceze pyeste veten se sa “Topa të Artë” do të kishte fituar Maradona nëse çmimi do të ishte i hapur për të gjithë që nga lindja e tij.

Sipas “France Football”, përgjigjja është dy: çmimi i vitit 1986 (realisht i fituar nga Belanov) në vitin e Kupës së Botës të fituar me Argjentinën dhe i vitit 1990 (e mori Matthaus), pavarësisht finales së Kupës së Botës të humbur në Itali (atë vit Napoli i udhëhequr nga Maradona i rrëmbeu titullin Milanit).

Duke vazhduar me arsyetimin, revista franceze gjithashtu shpjegoi se, nëse çmimi do të ishte hapur për të gjithë që nga fillimi, Pelé do të kishte fituar shtatë prej tyre midis fundit të viteve 1950 dhe fillimit të viteve 1960: Braziliani (i quajtur futbollisti i shekullit nga revista franceze në vitin 1999) kishte më pak konkurrencë në proporcion me kampionët që sfidoi Maradona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqipëria rendit e dyta në klasifikimin e përgjithshëm ekipor të SES Cup, aktivitet që u mbajt në Kolashin të Malit të Zi.Kombëtarja Shqi

Sulmuesi 19-vjeçar me origjinë nga Skënderaj i Kosovës, Leon Dajaku ka lënë Bayernin e Mynhut për t’u transferuar te skuadra kryeqytetase

Australia Open ka marrë një goditje të rëndë pasi 47 tenistë duhet të qëndrojnë për dy javë në karantinë, pa u praktikuar dhe stërvitur a

Pas Rebiç dhe Kruniç të cilët dolën të infektuar me COVID para ndeshjes me Juventusin, te Milan është rikthyer sërish ankthi prej virusit

Në pritje për të kuptuar se çfarë do të ndodhë me shitjen e Interit, “Suning” do të respektojë angazhimet e marra për sezonin 2020-2021.K

Fitorja ndaj Bylisit të premten, i ka dhënë mundësinë lojtarëve e stafit të Teutës që të shohin me qetësi e të analizojnë ndeshjet e të s

Drejtori i durrsakëve, Sulejman Starova, po shikon për ndonjë lojtar të spikatur, të cilin mund ta afrojë te Teuta.

Reshjet e dendura të dëborës që kanë rënë ditët e fundit në qarkun e Korçës, e kanë bërë të pamundur zhvillimin e ndeshjes së kampionatit