“Plas” tek Franca përpara EURO 2020, ylli i Çelsit përplaset me Mbapenë: Nuk më pasoi

10/06/2021 - 14:58

Vështirë për t’u pikasur nga partnerët e tij, pavarësisht dy golave të tij ndaj Bullgarisë (3-0), Olivie Zhiru u ankua kishte pak shkëmbime topash me Kilië Mbape.

Një konstante në ekipin francez, por që po kthehet në shqetësim. Kthimi i Benzemasë u krye pa pengesa pas pesë vjet e gjysmë mungese, teksa as testet anti-COVID nuk sollën ndonjë surprizë të pakëndshme për ekipin francez.

Dy ndeshjet përgatitore ishin njësoj si ato zyrtare, me lojën të kënaqshme dhe pa gola të pësuar. Me pak fjalë, gjithçka po shkonte në mënyrën më të mirë të mundshme, dhe asgjë nuk dukej se ishte në gjendje të shqetësonte Blutë para Euro (11qershor – 11 korrik).

Por, ja rrufeja në qiell të hapur. Ajo ndodhi të martën në mbrëmje, megjithatë fitoren e qartë kundër Bullgarisë (3-0), në “Stade de France” dhe dopietën nga i përjetshmi Olivie Zhiru, i cili tregoi me fakte se bomberi i “Gjelave” është pikërisht ai.

I privuar prej formacionit nga konkurrenca e re e Karim Benzemasë dhe mungesa e kohës së mjaftueshme të luajtur në klubin e tij, sulmuesi i Çelsit përfitoi nga dëmtimi i lojtarit madrilen për të qartësuar se cila duhet të jetë pyka në Europian.

Pas ndeshjes, 34-vjeçari ka shprehur hapur pakënaqësinë e tij për pasimet e pakta të marra në kohët e fundit, ku “marrësi” i mesazhit duket se është njëfarë Kilië Mbape.

Në pjesën e dytë, ylli i PSG-së, u vu re që nuk po i pasonte qëllimisht sulmuesit të Çelsit, një gjë që Zhiru e vuri vetë në dukje në deklaratën pas ndeshjes:

“Ndonjëherë ti vrapon dhe topi nuk të vjen. Ndoshta mund ta kishim gjetur njëri-tjetrin më mirë. Mund të kishim shënuar më shumë nëse do të kishim qenë më efikasë”.

Një kritikë me diplomaci ajo e Zhirusë, i cili u ngjit në kuotën e 46 golat me “Les Bleus” dhe tani është vetëm 5 gola larg golashënuesit më të mirë të historisë me kombëtaren, Tieri Henri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teuta e mbylli me sukses këtë edicion duke fituar titullin kampion, por koha e festës ka përfunduar dhe kanë nisur përgatitjet për Kupat

Pas Spanjës dhe Suedisë, Covid-19 ka goditur edhe kombëtaren ruse.

Manolo Portanova, futbollisti 21-vjeçar i Xhenoas, i cili në të kaluarën ka luajtur dhjetëra ndeshje me fanellën e përfaqësueseve të mosh

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka patur gjithmonë në radhët e saj emra të spikatur në arenën ndërkombëtare, lojtarë të cilët kanë arrit

Gjithçka është e kryer, skuadra e Romës është një hap larg firmës me Granit Xhakën.

Dejvi Bregu i cili zhvilloi një sezon fantastik ku fitoi dhe “Këpucën e Artë” u shpreh se fitimi i titullit me Teutën ishte fryma e grupi

Iran Zhunior Gonçalves është largimi i parë në radhët e kampionëve të Teutës.

Numërimi mbrapsht ka marrë fund: sot është dita e Turqi-Itali dhe fillimit të “Euro 2020”, e shtyrë për një vit në sajë të shpërthimit të

Situata në kombëtaren e Spanjës, pasi u mësuan rastet me COVID të Serxho Busketsit dhe Diego Jorentes është shumë delikate.

Teuta zbret në fushë për të nisur përgatitjet në prag të ndeshjeve të turit të parë të Ligës së Kampioneve, që do të luhen më datat 6 ose