Rakitiç refuzon çdo skuadër, do vetëm Juventusin

18/11/2019 - 13:14

Megjithëse jo në mënyrë fort të dukshme, prej disa javësh Ivan Rakitiç manifeston dëshirën e tij për të pasur më shumë minutazh dhe konsideratë nga Barcelona.

Mesfushori raportohet si shumë i shqetësuar për përdorimin e pakët që po i bën trajneri Valverde, sidomos në sezonin aktual, gjatë të cilit ai mezi ka grumbulluar 255 minuta në fushë.

Statusi i tij brenda katalanasve është kthyer në shqetësim aq të madh, saqë nuk është mister që 31-vjeçari po pret merkaton e janarit për t’i dhënë një drejtim të ri karrierës së tij, e cila me shumë mundësi do të vazhdojë larg Barcelonës.

Nëse Rakitiç pret largimin, edhe Barcelona ka pritshmëritë e saj. Katalanasit nuk dëshirojnë të bëjnë favore ndaj asnjë ekipi që kërkon 31-vjeçari dhe, me sa duket, do të pranojnë të ulen në bisedime për oferta mbi 35 milionë euro.

Qëllimi i Barçës për të shituar Rakitiçin kuptohet edhe nga fjalët e menaxherit të ekipit, Erik Abidal, i cili për “Mundo Deportivo” ka deklaruar: “Ivani e di që ndaj tij është marrë një vendim i natyrës sportive. Ai duhet ta kuptojë pozicionin e tij, sepse ne e kemi paralajmëruar”.

Deri tani interes për nënkampionin e botës kanë shfaqur disa klube angleze dhe Atletikoja e Madridit që është gati të ofrojë deri në 15 milionë euro. Lojtari nga ana e tij ka bërë zgjedhjen dhe, me sa duket, ajo është Juventusi, duke pranuar madje edhe një rrogë më të ulët nga 8 milionë euro që arkëton në Katalonjë.

Edhe bardhezinjtë kanë interes të madh për kroatin dhe kërkesës së Barçës për 35 milionë euro do t’i përgjigjen me shumën ekzakte, e cila synohet të përfitohet nga shitja e Emre Xhanit. Turku, i lënë jashtë listës së Champions-it, nuk e ka asimiluar vendimin e Mauricio Sarrit dhe në janar duket i destinuar të largohet.

Boshllëku i tij do të plotësohet me Rakitiçin, që mund të shohë kështu të realizuar dëshirën për të luajtur krah Ronaldos e sidomos për të pasur më shumë konsideratë dhe minuta në një projekt të ri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Incidenti i ndodhur dje në takimin e Kategorisë së Dytë Gramshi-Ada 4-0, ku u godit arbitri Besmir Lesaj nga lojtari i Adës V.P.

Pak ditë më parë mbrojtësi japonez Yuto Nagatomo i dha lamtumirën mes lotëve skuadrës turke të Galatasarayt, me të cilën luajti në dy sez

Tranjeri i Teutës, Edi Martini ka dalë sot në një konferencë për shytp në prag të ndeshjes ndaj Skëndërbeut.

Ndonëse ende shumë larg viteve më të mira dhe me pretendime për të arritur vetëm një vend në Europa League, Milani është shndërruar në nj

Ndonëse e dominoi Kukësin, Teuta nuk arriti të shkonte më shumë se një barazim pa gola.

Fatkeqësi në familjen e Emiljano Vilës, mesfushorit të Teutës që ka luajtur edhe me kombëtaren shqiptare.

Liverpool ka fituar titullin kampion pas 30 vitesh dhe tifozët e “The Reds” normalisht janë shumë të lumtur për diçka të tillë.

Sulmuesi i Romës Edin Xheko raportohet së është kthyer në një objektiv serioz të Juventusit këtë verë.

Napoli po tregohet shumë aktiv në merkato edhe pse ende nuk ka zyrtarizuar goditjet e reja.