Rregullorja e re e FIFA-s, klubet shqiptare rrezikojnë rënien nga kategoria në rast se …

12/07/2019 - 15:02

Rregullorja e re e miratuar nga FIFA, mund t’i jap fund disa problemeve në futbollin shqiptar. Organi më i lartë i futbollit në botë ka gjetur një zgjidhje ideale për problemin e borxheve të prapambetura, duke ndryshuar Kodin e Disiplinës.

Duke filluar nga data 15 korrik, të gjitha klubet që kanë probleme me pagesat, teksa prej muajsh nuk shlyejnë futbollistët dhe stafin teknik, mund të rrezikojnë përjashtimin nga gara.

Në rregulloren e re të FIFA-s parashikohet, që klubeve që hasin probleme me borxhe të prapambetura, t’iu lihet afat deri në 30 ditë.Në rast se këto detyrime në shlyen, atëherë masa e parë ndëshkuese që hyn në fuqi është ajo e bllokimit të merkatos.

Nëse në një afat të dytë situata mbetet po e njëjtë, për klubet parashikohen masa më të rënda, siç është zbritja e pikëve apo dhe rënia nga kategoria. Kësisoj të gjitha klubet që rezultojnë të kenë probleme me pagesat, rrezikojnë seriozisht të shkrihen në rast se nuk gjendet një zgjidhje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumë i lumtur për golin e realizuar u shfaq Rey Manaj i cili u çlirua pas golit spektakolar që realizoi ndaj Moldavisë.

Natyrisht i kënaqur Edy Reja për këtë fitore historike të Shqipërisë në transfertë ndaj Moldavisë më e thella e arritur ndonjëherë.

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit Armand Duka vlerësoi me nota maksimale paraqitjen e kombëtares ndaj Moldavisë, por edhe pun

Ngjarje të pakëndshme në eliminatoren mes Bullgarisë dhe Anglisë, që përfundoi me fitoren e thellë 0-6 të "Tre Luanëve".

Ngjarje të pakëndshme në eliminatoren mes Bullgarisë dhe Anglisë, që përfundoi me fitoren e thellë 0-6 të “Tre Luanëve”.

Teuta afroi dy sulmues në merkaton e verës për të zëvendësuar largimet e Tomislav Bushiçit dhe Gerhard Prognit.

Klubi i Teutës po bën punime për të përmirësuar tapetin e stadiumit “Niko Dovana” dhe ka njoftuar se takimi i javës së 8 ndaj Flamurtarit

Ëndrra për Euro 2020 vazhdon. Kjo ëndërr për Kosovën u mbajt gjallë sot nga fitorja me rezultatin 2 me 0 kundër Malit të Zi.

Shqipëria kalon në avantazh ndaj Moldavisë në minutën e 22-të me një gol të shënuar nga Cikalleshi.

Sulmuesi Sokol Cikalleshi ka shkundur rrjetën e kundërshtarëve duke shënuar golin e parë për sfidën ndaj Moldavisë.