Serie A mund të mos vazhdojë më, vendoset në mes të prillit

25/03/2020 - 14:40

Asamblea italiane e ligës së futbollit që u mblodh të martën në mënyrë virtual nëpërmjet një konference telefonike bëri me dije se do të marrë një vendim në mes të prillit se çfarë do të ndodhë përfundimisht me këtë sezon të Serie A.

Duke parë gjëndjen në të cilën ndodhet shteti italian dhe numrin e madh të viktimave nga koronavirusi, drejtuesit e skuadrave të Serie A po mendojnë seriozisht që ky sezon të mos vazhdohet më.

Nëse situata nuk ndryshon në maj dhe kampionati nuk rifillon në 9 maj ose të paktën në 16 maj atëherë ky sezon mund të konsiderohet e mbyllur me klubet që do t’i japin përparësi sezonit të ardhshëm dhe do të përgatiten për kampionatin 2020-2021.

Hipoteza e UEFA-s që kampionatet mund të rifillojnë edhe në muajin qershor dhe dhe të mbyllen në mes të korrikut nuk u pëlqen krerëve më të lartë të klubeve italiane pasi kështu do të cënohej sezoni i ardhshëm. Gazzeta Dello Sport shkruan se nëse kampionati nuk do të vazhdojë më atëherë titulli kampion nuk do t’i dorëzohet askujt.

Në Kupat e Europës skuadrat do të shkojnë në bazë të renditjes aktuale si dhe kampionati i sezonit të ardhshëm mund të jetë me 22 skuadra për t’i dhënë mundësi dy skuadrave kryesuese të Serie B, Beneventos dhe Crotones të luajnë në elitë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dejvid Kapllanin mund ta quani ndryshe “njeriun e Kupës”. I shënoi Vllaznisë në çerekfinale dhe tashmë Kukësit.

Teuta ia doli të kalojë në finale, duke mposhtur Kukësin me përmbysje, në një ndeshje me të vërtetë spekatkolare.

Diego Armando Maradona mbetet një personazh i shumë bëmave jasht

Interi është gati t’i ofrojë Milan Skriniarin Manchester United për të bërë të mundur transferimin në Milano të sulmuesit francez të “Dja

Luis Suarez ka thënë se sulmuesi i Interit, Lautaro Martinez, do të ishte i mirëpritur në Camp Nou, duke e quajtur një lojtar me të vërte

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv i dha të drejtë Man.City duke shfuqizuar dënimin e dhënë nga UEFA.

Futbollisti i Interit Marselo Brozoviç reagoi në mënyrë ironike ndaj heqjes së patentës së automjetit të tij dhe gjobitjes prej klubit pë

Drejtori sportiv i Romës Xhanluka Petraki është shkarkuar nga detyra që mban në klubin verdhekuq.

Simon Kjaer është futbollist i Milanit.Ashtu siç u paralajmëruar ditën e djeshme, klubi kuqezi ka shfrytëzuar opsionin e të drejtë së ble