Solskjaer i ka ditët të numëruara, “Djajtë e Kuq” do ta zëvendësojnë me “Baby Mourinhon”

09/10/2019 - 16:06

Drejtuesit e Manchester United kanë piketuar Julian Nagelsmann si trajnerin e ardhshëm në “Old Trafford”. Mediet angleze raportojnë se “Djajtë e Kuq” prej kohësh kanë nisur të punojnë “nën rogoz” për të siguruar teknikun e ri dhe të shumëvlerësuar të Leipzigut.

Nagelsmann është vetëm 32 vjeç, por por drejton skuadrën e dytë në në Gjermani në nivele të larta. E ndërsa presioni është duke u ngritur te trajneri aktual i United, Ole Gunnar Solskjaer, drejtuesit e klubit anglez kanë nisur prej kohësh të mbledhin informacione për Nagelsmann, i cili e ka nisur punën e trajnerit që në moshën 20-vjeçare, pasi e la futbollit (luante me Augsburgun) për shkak të një dëmtimit të rëndë.

Për shkak të aftësive të veçanta që tregoi si trajner, mori nofkën “baby Mourinho”. Nagelsmann u bë trajneri më i ri në historinë e Bundesligës kur u emërua në krye të Hoffenheimin kur ishte vetëm 28 vjeç.

Rritja menaxheriale e Nagelsmann vijoi kur ai mori përsipër drejtimin e Leipzigut në qershor. Leipzigu aktualisht është i pesti në Bundesligë, vetëm dy pikë larg liderëve të Borussia Monchengladbach.

Nagelsmann është i lidhur me kontratë me Leipzigun deri në vitin 2023 dhe Manchester United po bën kujdesin e duhur për një nga “yjet” menaxheriale në rritje të futbollit evropian, ndërsa karriera e tij zhvillohet.

Ndërkohë, Solskjaer po ndjen presionin e shkarkimit, pasi skuadra e tij i bëri nisjen më të keqe sozinit në 30 vitet e fundit. Norvegjezi ka frikë se një humbje e mundshme në ndeshjen e radhës, pas pauzës për sfidat ndërkombëtare, në shtëpi ndaj Liverpoolit, mund të shënojë fundit e tij në krye të “Djajve të Kuq”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Erjon Beu është nga ata durrsakë që kur dëgjon për arritjet dhe sukseset e tyre jashtë vendit, bën të ndjehet krenar çdo bashkatdhetar.

Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian po afron dhe pasojat e saj do t’i ndjejë edhe futbolli.

Gabriel Barbosa prej janarit të këtij viti, luani huazuar nga Interi te klubi brazilian i Flamengos.

Marash Kumbulla është një nga realitetet më të bukura të Serisë A dhe sigurisht që duke parë shpërthimin e talentit shqiptar, edhe klubi

Shqipëri-Francë do të jetë ndeshja e parë zyrtare dhe inauguruese në stadiumin më të ri në vendin tonë, në “Arenën Kombëtare” të kryeqyte

Sherif Kallaku vazhdon të tregohet gjithnjë e më shumë vendimtar me fanellën e Teutës, duke shënuar gola të rëndësishëm për durrsakët.

Mesfushori i Teutës, Arbër Çyrbja, shkëlqeu në ndeshjen e djeshme, ndërsa i mungoi vetëm goli.

Mund të humbasësh, por fiton përgëzimet e presidentit, si në rastin e ekipit të Flamurtarit, që u duartrokit në fund të ndeshjes nga Sina

I kënaqur për pikët por edhe për lojën që zhvilloi skuadra e tij në pjesën e dytë.

Teuta bën detyrën, mposht 1-0 Flamurtarin e vendit të fundit në Elbasan Arena dhe ngjitet përkohësisht e vetme në krye të Kategorisë Supe