“Stop seksizmit në stadiume”, FIFA do marrë masa për tifozet që ekspozohen

Postuar: 12/07/2018 - 15:18

Organi me i lartë i futbollit, FIFA do të kërkojë që kamerat e televizionit të FIFA të mos fokusojnë shpesh tifozët tërheqës të futbollit, pasi ato konsiderohen si objekt seksi. Lajmi është komunikuar nga kreu i departamentit të përgjegjësisë sociale pranë FIFA-s, Federico Addiechi, siç raportohet nga AP.

Addiechi theksoi se gjatë Kupës së Botës në Rusi, rastet e seksizmit ishin më të shpeshta se ato të racizmit. Në veçanti, ka pasur raste të shumta të ngacmimit nga ana e mbështetësve kundër gazetarëve.

FIFA zyrtare shtoi se vendimi është një “evolucion normal”, duke vënë në dukje se krahasuar me Kupën e Botës së mëparshme, fokusi ndaj femrave në tribuna është përmirësuar ndjeshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një ish-futbollist legjendar i Liverpulit ka bërë një rrëfim tronditës për BBC.

   Sigurisht që formacioni i javës së parë në Champions përbëhet nga lojtarë që kanë mundur të kenë sukses me skuadrat e tyre në ndeshjet

   Shumë pak do ta kujtojnë emrin e Alban Jusufit, ish-lojtarit të Vllaznisë i cili tashmë është kthyer sërish në skenë, por në një prota

Ndëshkimi me karton të kuq i Cristiano Ronaldos për Juventusin, në ndeshjen kundër Valencias, ishte absurd.

Alkool dhe drogë brenda stadiumit të ri të Tottenham.

Klubi i Teutës ka pasur një agjendë të ngarkuar dje, teksa fillimisht është bërë një mbledhje mes presidentit, shefit të klubit, stafit t

Dueli i Gjirokastres është një malore për Teutën, pasi formacioni i drejtuar nga Bledi Shkëmbi ka disa tabu për të thyer.

   Kampioni i botës në peshën super të mesme në kategorinë WBC, David Benavidez, ka rezultuar pozitiv pas një kontrolli antidoping që ësh

Pas humbjes ndaj Skocisë, Shqipëria e Christian Panuccit merr një lajm të mirë nga FIFA.