Superkupa e Europës 4.5 milionë euro shpërblim. Do e arbitrojë një grua

14/08/2019 - 11:57

Është një trofe që vlen 4.5 milionë euro dhe përball fitueset e dy kompeticioneve të UEFA-s, e për herë të parë në këtë nivel, do të arbitrojë një grua.

Ka nisur të zgjojë kërshëri prej javësh finalja e Superkupës së Europës mes Liverpool-it dhe Chelsea por numërimi mbrapsht është pranë fundit për sfidën që starton mbrëmjen e së mërkurës në Stamboll.

Liverpool do të masë forcat me Chelsea në një derbi anglez përtej kufijve, fryt i zsezonit të kaluar ekzaltues për ekipet e premier Ligës. "Reds" janë në kërkim të suksesit të katërt në këtë turne ndërsa blutë e trajnerit Lampard dyuan të risjellin trofeun në Londër pas një mungese 21 vjeçare.

Liverpool dhe Chelsea debutuan në mënyrë krejt të ndryshme në kampionat, i pari me sukses të thellë ndërsa i dyti me disfatë katastrofike ndaj Manchester United.

Fituesi në shtëpinë e Beshiktashit do të fitojë 4.5 milionë ndërsa edhe humbësi ka 3.5 milionë Euro të garantuar. Bilbili i kësaj sfide do të jetë Stefani Frapart, francezja që më parë ka shkëlqyer mes meshkujve në gjykimin në futboll, dhe që do të provojë të jetë e denjë edhe për finalen e Superkupës këtë të mërkurë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zlatan Ibrahimovic do të rikthehet në Itali, por ende mbetet një rebus skuadra që do të zgjedhë për të vazhduar karrierën e tij.

Arbitri Sokol Bebja u sulmua nga tifozë të skuadrës së Shkumbinit në sfidën e Kategorisë së parë ndaj Dinamos.

Superiorja rikthehet mesjavën e ardhshme, e madje skuadrat do të luajnë në mesjavë, pikërisht të mërkurën e 18 dhjetorit, kur të dhjeta s

Derbi lë me pasoja stadiumin “Air Albania”, ndërsa FSHF kërkon dënimin e shkelësve të ligjit.

Pas shkarkimit të trajnerit Bledi Shkëmbi, Teuta nuk ka humbur kohë dhe ka rikthyer pas 10 vitesh në stol Edi Martinin.

Jurgen Klop i ka quajtur propozimet për ndeshje ekstra në Champions si një idiotësi të madhe.

Klubi i Teutës e ka cilësuar të turpshëm gjykimin e kryesit Juxhin Xhaja dhe asistentëve të tij në ndeshjen ndaj Kukësit.

Paulo Dybala është pa diskutim njeriu i momentit te Juventus.

Pas triumfit të Boris Johnson, Britania po afrohet akoma dhe më shumë me Brexit.

Roma nuk shkoi më shumë se një barazim 2-2 përballë austriakëve të Wolfsberger, duke u kualifikuar e dytë e grupit në fazën e 1/16-ave të