Teuta duhet të thyejë tersin e transfertave

08/11/2019 - 11:37

Pesë ndeshje të luajtura deri më tani në transfertë dhe asnjë fitore. Teuta ka një problem jo të vogël në ndeshjet jashtë fushe. Ka pësuar dy humbje ndaj Skënderbeut dhe Laçit, ndërsa ka marrë edhe tri barazime. Me vetëm tri pikë në transfertë, më keq se durrsakët kanë bërë vetëm Luftëtari dhe Flamurtari që mbyllin klasifikimin.

Kalendari u rezervon durrsakëve dy ndeshje radhazi jashtë fushe, fillimisht të shtunën në Gjirokastër dhe pas dy javësh ndaj Vllaznisë në Shkodër. Në kushtet kur problem mbetet edhe shënimi i golit (vetëm 8 të shënuar në 11 javë), sfida me Luftëtarin mund të jetë idealja për thyerjen e tersit. Pra, Teuta të marrë fitoren e parë në transfertë dhe sulmuesit Nikaç dhe Khalid të zhbllokohen. Ky i fundit nuk ka shënuar asnjë gol me fanellën e durrsakëve, ndërsa malazezi të vetmen rrjetë që ka gjetur këtë kampionat është pikërisht në fazën e parë ndaj Luftëtarit.

Teuta vijon përgatitjet për transfertën e së shtunës me Luftëtarin. Përpos rezultateve të fundit, atmosfera te “djemtë e detit” është optimiste për ndeshjen e radhës. Seanca e djeshme, e zhvilluar në kompleksin “Olympic Park”, kishte të bënte më së shumti me korrigjimin e dobësive të treguara në ndeshjet e fundit. Me ndarjen e lojtarëve në grupe dhe formacione të përziera, Shkëmbi u kërkoi të tijve përqendrim në zbatimin e detyrave tekniko-taktike.

Në Gjirokastër synohet fitorja dhe aq më tepër që luajnë ndaj një ekipi, i cili vjen pas tri humbjeve radhazi. Gjithsesi, në Durrës janë duke e vlerësuar maksimalisht kundërshtarin e radhës, për më tepër që në dy ndeshjet e sezonit të kaluar në Gjirokastër, janë mundur nga Luftëtari.

Grupi i lojtarëve për këtë sfidë do të jetë i plotë për trajnerin Shkëmbi. Mbrojtësi Bllagoja Todorovski do të jetë gati pas shlyerjes së pezullimit për kartonë. Rivaliteti për një fanellë titullari është i pranishëm në çdo pozicion. Në ndeshjen ndaj Tiranës, në krahun e djathtë të mbrojtjes luajti Fabian Beqja, ndërsa me rikthimin e Todorovskit, mbetet për t’u parë nëse Shkëmbi do të vazhdojë të besojë te durrsaku apo te maqedonasi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kosova do të luajë një sfidë mjaft të rëndësishme të enjten në mbrëmje, në transfertën ndaj Republikës Çeke, takim që do të vendos shumë

Interi ka zhvilluar një fillim sezoni pothuajse perfekt në drejtimin e Antonio Contes.

Riccardo Orsolini është një nga risitë e listës së Italisë së Mancinit, për takimet eleminatore "Euro 2020".

Racizmi është një nga çështjet më të diskutuara në futboll kohët e fundit, teksa shpesh herë nga ky fenomen janë prekur lojtarë të ndrysh

Pol Pogba është dhe mbetet një objektiv i Juves, aq sa media angleze, duke rënë në dijeni edhe të disa prej emrave të merkatos së janarit

Granit Xhaka është një hap pranë Milanit, siç raporton media zviceriane “RSI”, e cila bën me dije se lojtari është duke kërkuar shtëpi në

Ditën e sotme kanë dalë në konferencë për shtyp dy futbollistët e kombëtares, Emanuele Ndoj dhe Myrto Uzuni, ku kanë folur për grumbullim

Vijojnë ofendimet në kor për mamanë e futbollistit të Romës, Nikolo Zaniolo.

Stadiumi i ri në kryeqytet që do të mbajë emrin “Air Albania”, ka një impiant të ngjashëm në pamjen e jashtme dhe të brendshme në Meksikë

Presidenti i Bayern Munichut, Uli Hoennes, ka zbuluar se klubi gjerman i ndau rrugët me trajnerin Niko Kovac pasi që lojtarët e skuadrës