Teuta kërkon të thyejë baraspeshën me Luftëtarin

14/11/2017 - 12:58

Teuta e nis fazën e dytë të Kategorisë Superiore në transfertë përballë Luftëtarit në Gjirokastër. Rezultatet e fundit regjistruar në përballjet direkte nuk favorizojnë asnjë prej skuadrave, megjithatë durrsakët kërkojnë të vazhdojnë serinë e fitoreve pas asaj të fazës së parë.

Në 10 ndeshjet e fundit zhvilluar mes tyre në elitën e futbollit shqiptar, Teuta ka fituar 4 ndeshje, po kaq ka fituar edhe Luftëtari ndërsa dy takime janë mbyllur në barazim. Nëse bazohemi te 4 ndeshjet e kampionatit të kaluar, gjirokastritët janë pak më të avantazhuar pasi kanë një fitore më tepër. Pas 9 ndeshjeve të para të dyja skuadrat kanë grumbulluar nga 8 pikë, duke u pozicionuar në vend të shtatë dhe të tetë, por me Teutën që qëndron një pozicion më sipër për shkak të golavarazhit. Të besuarit e Maganit kanë një mesatare të shkëlqyer golash për ndeshje, praktikisht shënojnë çdo takim (1.22 gola për ndeshje). Ekipi i tretë që ka shënuar më shumë në Superiore pas Skënderbeut (21) dhe Kukësit (17).

Aty ku “djemtë e detit” çalojnë është mbrojtja me 17 gola të pësuar së bashku me Lushnjën janë ekipi që ka pësuar më shumë. Ish-trajneri i Teutës, Hasan Lika, që tani drejton Luftëtarin, kërkon të shfrytëzojë këtë dobësi të durrsakëve për të kthyer të tijtë te fitorja, edhe pse nuk do të jetë aspak e lehtë, pasi Luftëtari deri tani ka treguar se nuk di të shënojë. Nga një ekip brilant që ishte vjet, këtë edicion kanë shfaqur shumë probleme përpara portës duke shënuar vetëm 5 gola. Gjithsesi, me ardhjen e trajnerit të ri, gjërat duket se kanë ndryshuar. Për këtë përballje, trajneri Guash Magani nuk do të ketë në dispozicion mesfushorin Ardit Hila, i cili ka plotësuar numrin katër të kartonëve të verdhë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Burime nga Manchester United kanë thënë se klubi nuk është në shitje, pas lajmeve të publikuara së fundmi se Princi i Kurorës së Arabisë

Arda Turan është futur në telashe të mëdha.

Edhe pse shanset për vendin e parë janë të pakta, sfida e fundit ndaj Skocisë është një test i vlefshëm për Shqipërinë.

Xhoel Apezteguia është një ndër shumë prej futbollistëve të huaj të mbërritur në Shqipëri.

Kur janë luajtur tetë javë kampionat, në Superiore dy janë shënuesit më të mirë dhe ata janë të huaj.

Rikthehet te fitorja në kampionat Erzeni kampion, që në fushën e tij mposhti me shumë lehtësi 3-0 Elbasanin e vendit të fundit, në një ta

Usain Bolt është befasuar kur në derën e shtëpisë së tij në Sidney të Australisë, ka trokitur mëngjesin e sotëm antidopingu, me një kërke

Kapiteni i Manchester United është në vitin e tij të fundit të kontratës me “Djajtë e Kuq” dhe duket se drejtuesit e klubit kanë vendosur

Goga Basket i ka dhënë një leksion Tiranës kampione në basketboll për meshkuj, duke fituar 102-75 në ndeshjen e vlefshme për javën e dytë

Është një moment i vështirë për Gjer maninë, e cila pas Botërorit zhgënjyes në Rusi gjatë kësaj vere, nuk ka fituar ende në ndeshjet zyrt