Titulli kampion, ja sa milionë euro do të arkëtojë Juventusi

22/04/2019 - 14:03

Titulli i tetë radhazi ka mpion pritet që të vi het në vitrinën e museut të Juves, por ndërsa gara në kampionat ka përfunduar për bardhezinjtë, për drejtuesit e klubit është koha për të bërë bilancet financiare. Në Torino, së bashku me festën që pritet të bëhet siç e do tradita në javën e fundit të kampionatit, presin që përveç trofeut të arkëtojnë edhe paratë që do të vijnë nga Federata Italiane e Futbollit.

“Zonja e Vjetër”, përveç fitimeve personale që u sjell stadiumi privat, sponsorët e shumtë që janë shtuar edhe më tepër pas mbërritjes së Kristiano Ronaldos si dhe fitimeve nga udhëtimi në Champions (shifra pritet të jetë 90-95 milionë euro), do të arkëtojnë edhe 112 milionë euro, pas fitores së kampionatit. Shumica e kësaj shume do të vijë nga e drejta televizive, e cila sipas ligjit të ri për sezonet 2018-2021 do t’i garantojë Juventusit 85.3 milionë.

Kjo shumë vjen si rrjedhojë e disa kritereve që duhen ndarë 1.2 miliardë eurot në dispozicion të kontratës vjetore: 28.8 milionë i fitojnë të gjitha skuadrat në mënyrë të barabarta, ndërkohë që Juventusi arkëton 23.7 milionë të tjera, si skuadra që ka më shumë tifozë në Itali (20 për qind e vlerës); 5.5 milionë euro të tjera si rrjedhojë e ligjit se në dekadën e fundit që konfirmohet skuadra me më shumë tifozë në Itali dhe audiencën mesatare më të madhe në stadium; 11 milionë euro të tjera për arritjet sportive në 5 vitet e fundit dhe 15 për qind të vlerës së ndarjes së barabartë mes skuadrave, e thënë ndryshe 16.4 milionë euro të tjera, për arritjen në sezonin e fundit.

Në total bëjnë 85.3 milionë, të cilave u shtohen 23.2 milionë euro nga sponsorat e federatës për kampionen. Ndërkohë, po nga federata do të vijnë në fund të sezonit edhe 3.5 milionë nga fitorja e Superkupës së Italisë, për një total prej 112 milionësh, që do të hyjnë të freskëta në arkat e bardhezinjve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

James Milner ka pohuar se Lionel Messi e ka quajtur atë gomar gjatë përballjes gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve mes Liverpoo

Allegri mund të rikthehet në stolin e Milanit sezonin e ardhshëm.

Tragjedi në sportin e Motokrosit në Itali, gjatë provave të kampionatit italian për të rritur, në Mondavio, Pesaro Urbino.

26 vitet e pritjes morën fund këtë pasdite në stadiumin “Selman Stërmasi”, kur kapiteni Alban Hoxha ngriti lart edhe zyrtarisht

Fitore 2-1 mori edhe Kastrioti në sfidën e luajtur në “Redi Maloku” përballë Teutës, por ky triumf mund të mos mjaftojë që krut

Për të parën herë në histori, një pronar katariot mund të zbarkojë në futbollin anglez.

umbja e Barcelonës në finalen e Kupës së Mbretit (1-2 ndaj Valencia) ka lënë një shije të hidhur te lojtarët.

Prindërit dhe fëmijët janë bashkuar për të ofenduar një arbitre 22-vjeçare, femër.

Pas suksesit të Bayernit të Mynihut në finale të Kupës së Gjermanisë, drejtuesit e klubit bavarez konfirmojnë në detyrë trajner

Aventura e David Silvas te Manchester City-t është drejt fundit.