Tur force për Teutën, e presin tre sfida të rëndësishme

19/02/2020 - 12:30

Fitorja ndaj Vllaznisë i mban më pranë objektivit Europë, Teuta është vetëm 2 pikë larg vendit të tretë pas një prove karakteri ku mposhti me përmbysje kuqeblutë duke zgjidhur problemin e golit. Një sukses që i çon me shpirtin e duhur përballë një segmenti vërtet të vështirë ndeshjesh që ofron kalendari për skuadrën durrsake.

Teuta këtë fundjavë shkon në shtëpinë e Skënderbeut që ndali Tiranën në kryeqytet, pastaj pret në “Niko Dovana”, Kukësin, dhe në fillim të marsit viziton Partizanin. 3 kundërshtarët më të vështirë që mund të gjendeshin në një moment vërtet delikat.

Edi Martini ndërkohë në sfidën ndaj Skënderbeut nuk do të mbështetet te njeriu i momentit, Lorenco Vila gjithnjë e më vendimtar me golat e tij, bomberi i gjetur në shtëpi edhe pse merkatoja e janarit u fokusua thuajse tërësisht për të ristrukturuar sulmin.

Megjithatë ndaj Vllaznisë golat erdhën pavarësisht se nga një mbrojtës së Rustem Hoxha që kishte siguruar edhe barazimin e fazës së kaluar me Tiranën, apo nga Todorovski, një tjetër lojtar me peshë në kampin durrsak.

Në drejtimin e teknikut shkodran Teuta ka humbur diçka në fazën mbrojtëse, pasi ka pësuar të paktën një gol në 5 ndeshjet e fundit në Kupë e kampionat, duke humbur dhe statusin e mbrojtjes më të mirë të Superiores që aktualisht i takon Kukësit, por ndërkohë ka fituar më tepër në aspektin sulmues.

Edhe falë një loje më të orientuar drejt sulmit, ndaj Skënderbeut, Kukësit dhe Partizanit është një tur që do të japë një verdikt të rëndësishëm mbi potencialin dhe atë se çfarë mund të synojnë vërtet këtë sezon bregdetarët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kombëtarja shqiptare e futbollit për moshën U-21 është njohur sot me kundërshtarët e saj në eliminatoret e Kampionatit Europian 2023.

Prokuroria e Napolit ka nisur hetimet rreth financimit për ndërtimin e statujës në kujtim të Diego Armando Maradonës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka vendosur që të lejojë zhvillimin e ndeshjeve të basketbollit, të cilat ishin pezulluar

Për zyrtarizimin ndoshta duhet të kalojnë edhe disa orë, por tahsmë nuk ka më asnjë dyshim, Marley Aké do të jetë futbollist i Juventusit

Milani pësoi humbjen e dytë radhazi, këtë herë në derbin e Madoninnas, përballë Interit, që e nxori jashtë Kupës së Italisë.

Edi Reja është gati të ulet në pankinën e Napolit deri në fundin e këtij sezoni.

Antonio Conte, në përfundim të derbit me Milanin në Kupëm e Italisë, u shpreh se zikaltrit e merituan fitoren.

Derbi mes Interit dhe Milani ka regjistruar përveç golit të Ibrahimoviçit dhe përplasjen e ashpër verbale mes yllit suedez dhe sulmuesit

Edhe Zhoze Murinjo solidarizohet me ish-lojtarin e tij, Frenk Lampard, për shkarkimin nga stoli i Çelsit pas 18 muajsh dhe si ish-trajner

Blerim Krasniqi ishte autori i golit të vetëm të bluve në barazimin 1-1 që Teuta arriti në shtëpi ndaj Partizanit.