U-17 dhe U-19, Shqipëria dhe Kosova njohin kundërshtarët për kualifikueset e Europianit

06/12/2018 - 17:13

Është hedhur në Nion të Zvicrës, në selinë e UEFA-s, shorti për kualifikueset e Kampionatit Europian për U-17 dhe U-19. Gjithsej janë 13 grupe me nga 4 skuadra.

Sipas rregullores, do të kualifikohen në “Elite Round” plot 30 përfaqësuese, 26 skuadrat që do të renditen të parat dhe të dytat në grupet e tyre respektive, si dhe 4 vendet e treta më të mira në 13 grupet.

Për U-17 Shqipëria bën pjesë në Grupin 8 së bashku me Portugalinë, Ukrainën dhe Gjeorgjinë. Turneu “Qualifying Round”, mosha U-17, do të zhvillohet në Portugali në datat 13, 16 dhe 19 nëntor 2019.

Ndërkohë, përfaqsuesja U-17 e Kosovës bën pjesë në Grupin 12 me Holandën, Slloveninë dhe Uellsin (ndeshjet do të luhen në Holandë). Sa përket i shortit të 19-vjeçarëve, Shqipërisë goglat i rezervuan si rivalë në Grupin 4 Greqinë, Belgjikën dhe Islandën. Sa i përket Kosovës, ajo është shortuar në Grupin 5 me Rusinë, Poloninë dhe Uellsin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Chelsea është duke kaluar në një formë jo të mirë, aktualisht renditen në vendin e gjashtë në Ligën Premier, e tani u eliminuan edhe nga

Sami Khedira nuk udhëtoi me Juventusit për ndeshjen e Championsit me Atleticon për një arsye shumë të rëndësishme që ka të bëjë me shënde

Romelu Lukaku do të largohet nga Manchester United në fund të këtij sezoni.

10 milionë euro mbajnë larg marrëveshjen mes Interit dhe Barcelonës për transferimin e Ivan Rakticit në Serinë A.

Futbolli luhet për ata, por në stadiumet shqiptare prezenca e tifozëve nuk është në nivelet që të gjithë do të dëshironim, ndonëse java e

Alberto Cerri është përfundimisht futbollist i Cagliarit.

Teuta në vend të dytë, Teuta me një mjeshtër porte si Isli Hidi që përjeton rininë e dytë, Teuta me eksperiencë për të shitur në mbrojtje

Mbrëmjen e djeshme, Dortmundi u ndal në një barazim pa gola në transfertën ndaj Nurenberg, por një episod i veçantë ndodhi në minutën e 1

Pro Piacenza për shfaqen e shëmtuar që dhuroi të dielën, shfaqe që bëri xhiron e botës e pëson keq.

Trajneri i njohur argjentinas, Marselo Bielsa, bëri bujë pasi metoda e tij për të zbuluar taktikat e kundërshtarëve doli në dritë.