UEFA nuk dorëzohet, përgatit tre skenarë për rinisjen e kampionateve

31/03/2020 - 13:23

Ndonëse situate me koronavirusin në Europë mbetet shqetësuese dhe në shumë disa shtete është përhapur në masë të gjer, në UEFA nuk kanë ndërmend të dorëzohen dhe kanë përgatitur tre skenar të mundshëm për të çuar deri në fund kompeticionet Europiane.

Nesër është lajmëruar një video-konferencë mes drejtuesve të qeverisë europiane të futbollit, Shoqatës së Klubeve dhe asaj të Futbollistëve, për të diskutuar tre skenarët e përgatitur paraprakisht nga specialist të UEFA-s.

Opsioni më i mirë momentalisht është ai që parashikon nisjen e stërvitjes brenda muajit prill dhe rinisjen e kampionateve rregullisht rreth datave 16-17 maj, ndërsa opsioni I dytë është ai që parashikon nisjen e aktiviteteve futbollistike në fund të muajit maj.

Skenari i tretë dhe ai që askush nuk do të donin të zbatohej, planifikon rinisjen e kampionateve pas mesit të muajit qershor, ndërsa në këtë mënyrë UEFA do të duhej të rimodelonte kalendarin për Champions dhe Europa League për të lënë sa më shumë data të lira për kampionatet.

Kështu përtej pezimizmit në rritje në Itali, se kampionati vështirë se do të mund të rifillojë, në UEFA janë të bindur t’i shkojnë deri në fund sezonit, pasi për këtë spostuan me një vit edhe Kampionatin Europian të Futbollit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E ardhmja e portierit Gary Maley në Livingston është lënë në mëshirën e tifozëve në rrjete sociale, pasi që klubi e postoi një anketë ku

Ish-lojtari italian, Masimo Brambati, ka hapur polemika të shumta në Itali, teksa në një lidhje live në “Instagram” ditën e djeshme është

Federata Malteze e Futbollit ka organizuar një mbledhje për të vendosur në do të jepet apo jo titulli kampion për edicionin 2019-2020.

Barcelona i ka të qarta idetë për merkaton e kësaj vere. Blaugranat kërkojnë të ndërhynë në ato reparte ku kanë më shumë nevojë.

Ky sezon ka qenë i pafat për Lukas Bilian. Dëmtimet i kanë komplikuar situatën duke e lejuar të luajë vetëm në 7 raste.

Portieri argjentinas, Uilli Kabajero ka zbuluar se mori kërcënime me jetë, pas asaj gafe të bërë në Botërorin e Rusi 2018, kur tentoi të

Teuta është e gjitha e përqendruar te stërvitjet. Data e rifillimit të kampionatit po afron dhe në Durrës duan që të jenë gati.

Në një kohë kur Premier League mbetet në pritje për të mësuar datën zyrtare se kur do të rifilloj kampionati, ekipet po punojnë për sezon

Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1, Michael Schumacher pësoi një aksident të rëndë në Alpet Zvicerane në janar të 2014-ës, ndërsa

Erblira Bici është një nga volejbollistet më të njohura shqiptare që luan në Itali.