Vetëm 6 pozitivë në të gjithë Premier League, mediat angleze: Futbolli fitoi kundër Covid-19

20/05/2020 - 16:35

Në ditën e grumbullimit dhe nisjes së seancave stërvitore në grup, Premier League zbulon gjashtë raste pozitive me Covid-19.

Në 748 testet me tamponë për futbollistët, teknikët dhe pjestarët e stafeve të gjithë skuadrave të kampionatit elitar të futbollit anglez vetëm gjashtë persona kanë rezultuar të prekur me Coronavirus, ndërsa të gjithë janë pa simptoma.

Klubi më i prekur është Watford, ku një lojtar dhe dy anëtarë të stafit janë pozitivë. Shifrat janë bërë të ditura nga Liga Angleze e Futbollit, që njofton gjithashtu si këta persona do të kalojnë karantinën në shtëpitë e tyre. Ky lajm vjen në një kohë që Premier League po diskuton për datën e rinisjes.

Dëshira e drejtuesëve të futbollit është 12 qershori, por nuk përjashtohet mundësia e shtyrjes me një javë të këtij afati. Gjithesi rezultatet e tamponëve nuk rrezikojnë planin për të mbyllur sezonin duke luajtur 92 ndeshjet e mbetura deri në fund të korrikut.

Kjo konfirmohet edhe nga mediat angleze, që rezultatet i cilësojnë si një fitore e futbollit ndaj pandemisë Covid-19.

Sipas tyre, përqindja shumë e ulët e pozitivitetit tek lojtarët dhe stafet teknike tregon se futbolli anglez mund të rinisë në siguri të plotë, pa tifozë dhe duke respektuar protokollin e miratuar tashmë nga qeveria në vend.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E ardhmja e portierit Gary Maley në Livingston është lënë në mëshirën e tifozëve në rrjete sociale, pasi që klubi e postoi një anketë ku

Ish-lojtari italian, Masimo Brambati, ka hapur polemika të shumta në Itali, teksa në një lidhje live në “Instagram” ditën e djeshme është

Federata Malteze e Futbollit ka organizuar një mbledhje për të vendosur në do të jepet apo jo titulli kampion për edicionin 2019-2020.

Barcelona i ka të qarta idetë për merkaton e kësaj vere. Blaugranat kërkojnë të ndërhynë në ato reparte ku kanë më shumë nevojë.

Ky sezon ka qenë i pafat për Lukas Bilian. Dëmtimet i kanë komplikuar situatën duke e lejuar të luajë vetëm në 7 raste.

Portieri argjentinas, Uilli Kabajero ka zbuluar se mori kërcënime me jetë, pas asaj gafe të bërë në Botërorin e Rusi 2018, kur tentoi të

Teuta është e gjitha e përqendruar te stërvitjet. Data e rifillimit të kampionatit po afron dhe në Durrës duan që të jenë gati.

Në një kohë kur Premier League mbetet në pritje për të mësuar datën zyrtare se kur do të rifilloj kampionati, ekipet po punojnë për sezon

Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1, Michael Schumacher pësoi një aksident të rëndë në Alpet Zvicerane në janar të 2014-ës, ndërsa

Erblira Bici është një nga volejbollistet më të njohura shqiptare që luan në Itali.