Vjen përgjigjja nga autoritetet: “San Siro” mund të shembet, nuk ka interes kulturor

22/05/2020 - 16:34

Interi dhe Milani po negociojnë prej kohësh me bashkinë e Milanos, për të ndërtuar një stadium të ri dhe modern në të njëjtën hapësirë që është aktualisht mitiku “San Siro”, me këtë të fundit që është planifikuar të pësojë një rikualifikim, për të qenë në shërbim të publikut.

Fillimisht bashkia hodhi poshtë projektin që synonte shembjen e stadiumit aktual dhe për këtë klubet u detyruan të ndryshojnë e të paraqiten me një projekt të ri, që duket se ka gjetur edhe miratimin e të gjithë palëve të përfshira në këtë proces.

Ndërkohë ditën e djeshme ka ardhur edhe një përgjigje nga Agjencia Rajonale e Mbrojtjes Kulturore të Lombardisë, që në përgjigje të një shkrese të bashkisë së Milanos, ka deklaruar se stadiumi mund të rikualifikohet, ose edhe të shembet, pasi nuk është objekt i një rëndësie të veçantë.

Tani pritet vetëm miratimi final i Këshillit të Bashkisë së qytetit dhe firma mbi projektin e ri, për “t’u ndezur dritën jeshile” punimeve, që pritet të zgjasin deri në vitin 2024, kohë kur edhe drejtuesit e dy klubeve kanë planifikuar përurimin e stadiumit të ri.

Ky impiant pritet të jetë nga më modernit në botë, me një kapacitet prej 60-65 mijë spektatorësh dhe shumë ambiente komerciale, si bare, restorante, muze e dyqane, që pritet të rritin ndjeshëm të ardhurat e dy klubeve të Milanos.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mesut Özil lë pas 8 vitesh Arsenalin për të nisur një aventurë të re dhe të parën në vendin e tij të origjinës, me Fenerbahçen në Turqi.

Trajneri i Teutës Edi Martini, i shoqëruar nga kapiteni, Renato Arapi kanë dalë sot në konferencën zyrtare për media, një ditë përpara nd

Kukesi ka regjistruar fitoren e dytë radhazi, teksa ka mposhtur me rezultatin 2-1 Bylisin në “Elbasan Arena”, në ndeshjen e vlefshme për 

Presidenti dhe 4 futbollistët e Palmas Fútbol y Regatas, anëtarë në divizionin e katërt të futbollit brazilian, vdiqën këtë të diel në nj

Ministri i Sporteve në Itali, Vincenzo Spadafora është rikthyer të flasë rreth rikthimit të tifozëve në shkallët e stadiumit.

Një ditë pas zbulimit të planit të presidentëve të klubeve më të mëdhenj të Europës të kryesuar nga ai i Real Madrid, Florentino Perez pë

Nuk kanë fund polemikat mbi vdekjen e Diego Armando Maradonës.

Ekipi durrsak ishte i plotë në seancën e djeshme pas fitores ndaj Kastriotit. Teuta zbriti në fushë e ndarë në dy grupe.

Teuta ka regjistruar fitoren e dytë radhazi në kampionat, teksa ditën e mërkurë ka mposhtur minimalisht Kastriotin, në ndeshjen e zhvillu