Vuajtjet në fëmijëri, ylli i Evertonit: Kthehesha në këmbë nga stërvitja, kam shitur akullore në rrugë

13/09/2018 - 19:31

Mesfushori i Evertonit, Riçarlison, u grumbullua së fundmi nga kombëtarja e Brazilit për 2 ndeshjet miqësore ndaj SHBA dhe El Salvadorit. Ai arriti të shkëlqente duke shënuar 2 gola ndaj El Salvadorit. Në një rrëfim emocionues për “AS” 21-vjeçari ka zbuluar se e kanë refuzuar shumë klube dhe ai ishte gati të hiqte dorë nga futbolli. Riçarlison tregon se kur ishte fëmijë nuk kishte para për të marrë autobus. Shiste ëmbëlsia dhe akullore në rrugë dhe i duhej të dilte në arrë për të punuar tokën.

Po realizoj një ëndërr që kisha kur isha fëmijë. Gjithmonë kam dashur të luaj në Premiership. Nuk kam gishtat e mjaftueshme për të numëruar klubet që më kanë refuzuar”, e nisi rrëfimin e tij Riçarlison.

Unë isha gati të hiqja dorë nga futbolli, por unë mbajta kokën lart dhe shkoja në Belo Horizonte me para vetëm për vajtjen, në testin e fundit që pata te Amerika MG, pasi nuk kisha para për të blerë biletën e kthimit. Dikur, bëra një udhëtim që zgjati 600 kilometra për në shtëpi në Espiritur Santon, dhe mendoja se nëse do më thonin jo, do të duhej të kthehesha në këmbë në shtëpi”.

Fëmijëria e varfër dhe kohët e vështira- “Unë jetoja në shtëpinë e xhaxhait tim sepse ishte afër stërvitjes, pasi nuk kisha para për autobus. Kam shitur ëmbëlsira dhe akullore në rrugë dhe kam punuar në arat për të ndihmuar prindërit e mi. Nuk mund t’i ndihmoja në një tjetër mënyrë. Kam mësuar se njeriu ka nevojë për durim, këmbëngulje dhe besim te njerëzit për të arritur qëllimin. Idhujt e mi ishin babai dhe xhaxhai, të cilët luanin në rajon dhe ishin shumë të mirë. Babai im kishte shumë vizion në lojë, ndërsa xhaxhai im ishte një sulmues i madh. Mësova shumë nga ata, ata ishin idhujt e mi në fushë dhe në jetë. Nëse flasim për një futbollist profesionist, idhulli im është Ronaldo fenomeni.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bajerni i Mynihut ka mbyllur me sukses negociatat me klubin e Shtutgartit për kartonin  Leon Dajakut.

Tregu i transferimeve të futbollistëve këtë verë do të futet në histori për shkak të shpenzimeve të tepruara financiare të klubeve të La

Momente paniku për bashkëshorten e sulmuesit Mauro Ikardit, teksa ishte duke bërë xhiro me motor uji në Liqenin e Komos së bashku me disa

Në Amsterdam duken të bindur. Matijs De Ligt do të jetë blerja e re e Juventusit.

Ish-kampioni i Botës, Kafu është në telashe të mëdha.

Teuta u thye në Letoni me shifrat 3-0, duke e bërë gati të pamundur kualifikimin. E megjithatë, shanset nuk janë shuar tërësisht.

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, i ka reaguar publikisht Lionel Messit, pas kritikave të argjentinasit për Kupën e Amerikës që u mb

Elseid Hysaj ka nisur fazën përgatitore me Napolin, por mediat europiane bëjnë me dije se janë ditët e fundit si pjesë e napolitanëve.

Zllatan Ibrahimoviç është në vitet e fundit të karrierës së tij si profesionist.

Reali i Madridit është gati të lançojë “yllin” e ri, Takefusa Kubo, i cili mësohet se ka impresionuar stafin teknik tenkik më seancat stë