Zbuloi problemet financiare të Sitit, ja kush është hakeri që gjendet në burg por që fansat kërkojnë lirimin

15/02/2020 - 22:01

Mançester Siti u njoh me njoftimin se do i duhet të qëndrojë jashtë Ligës së Kampionëve për dy sezonet e ardhshme. Kjo për shkak se “qytetarët” nuk kishin respektuar rregullat financiare nga UEFA. Së fundmi, është zbuluar edhe njeriu që ka ndikuar më shumë në dënimin e anglezëve.

Bëhet fjalë për një haker portugez, Rui Pinto, i cili nëpërmjet një laptopi nga dhoma e tij në vitin 2015 arriti të futej në e-mailin e klubit dhe informacionet ia dorëzoi medias e cila vazhdoi më pas investigimin.

Prej muajit mars të vitit 2019, Pinto është në burg dhe po pret një vendim nga Gjykata e Apelit të Lisbonës ndërsa i rëndon akuza e 90 llogarive hakuese, sabotazhit dhe mashtrimit. Pinto arriti të aksesonte deri në 70 milionë dokumente dhe 3.4 terabajt informacion nga klube të ndryshme.

Pas dënimit të Mançester Sitit, fansat kanë nisur një fushatë me hashtagun: “Lironi Pinton”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bylisi dhe Teuta duket se janë “abonuar” golin këtë sezon, teksa edhe ditën e sotme në përballjen mes tyre nuk kanë shkuar më shumë se ba

Fitoret në dy ndeshjet nëntorit për Ligën e Kombeve i dhuruan kombëtares së Shqipërisë vendin e parë në grup, por në të njëjtën kohë kanë

Aventura e Christian Eriksen me fanellēn e Interit është drejt fundit dhe kjo ështē konfirmuar jo vetëm nga marrëdhënia e tij e ftohtë me

Pas disa ditësh negociata mes drejtuesve të Barcelonës dhe një grupi përfaqësues tē futbollistëve, klubi katalan ka njoftuar se ka arritu

Rëndohet edhe më shumë situata e punonjësve të agjencisë funerale që guxuan të bëjnë selfie me kufomën e legjendës argjentinase Diego Arm

Edmilson nuk e shikon dot Mesin larg “Camp Nou”-t, por thotë se ai në këto momente nuk është aq vendimtar në fushën e lojës.

Sasuolo-Inter do të jetë një ndeshje deçizive për të ardhmen e Interit të këtij sezoni.Pak pasi vjen nga një humbje në Champions ndaj Rea

Pas barazimit ndaj Vllaznisë, Teuta ka zbritur në fushë menjëherë pasi vijon përgatitjet anti-Bylis. Lojtarët u ndanë në grupe.

Situata e krijuar pas humbjes së Gjermanisë 6-0 ndaj Spanjës në Ligën e Kombeve vazhdon të jetë e tensionuar.