Volejboll Meshkuj/ Portugalia përmbys kuqezinjtë në sfidën e fundit europiane

10/01/2019 - 14:30

Kombëtarja e meshkujve në volejboll është mundur 3-1 nga Portugalia, në ndeshjen e luajtur në “Feti Borova”, sfida e fundit e kombëtares kuqezi në eliminatoret e Kampionatit Europian, Grupi D. Edhe pse kombëtarja e nisi mirë këtë përballje, duke fituar setin e parë, volejbollistët kuqezinj nuk ruajtën të njëjtin ritëm deri në fund. Shpejt miqtë “luzitanë” rikuperojnë dhe fitojnë 3 setet e tjera, duke korrur një fitore që i mban në krye të grupit.

Shqipëria komandon lojën në setin e parë, mbron mirë e sulmon me efikasitet, duke u shkëputur edhe pse në fund rrezikon të humbasë. Portugalia barazon 24-24, por në pikët shtesë kuqezinjtë fitojnë 26-24. Më pas, në fushë ajo që dikton me lojën e saj është Portugalia, që “merr masat”, duke ngritur ndjeshëm nivelin e lojës. Miqtë fitojnë me lehtësi dhe diferenca pikësh tri setet e tjera, duke patur gjithnjë lojën nën kontroll dhe e merituan këtë sukses.

Eliminatoret e këtij Europiani nuk u mbyllën mirë për kombëtaren e trajnerit Jani Melka, që kishte të tjera pritshmëri para 4 ditësh. Por dy humbjet e fundit, ndaj Austrisë e Portugalisë, përmbysën situatën dhe tashmë Shqipëria duhet të kënaqet me vendin e tretë në Grupin D, duke lënë mpas Kroacinë.

Kombëtarja kuqezi i mbylli këto eliminatore me 2 fitore e 4 humbje, duke grumbulluar në total 5 pikë, por paraqitja e këtij ekipi ishte e kënaqshme, duke rivalizuar në të gjitha takimet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndeshja e zhvilluar në afërsi të qytetit të Sao Paulos në Brazil midis skuadrave U-20 të Agua Santa dhe Atletiko Mineiro, rrezikoi të shn

Renato Arapi duket se i ka dhënë fund dilemave, duke zbuluar kështu të ardhmen.

Gerhard Progni e nisi këtë sezon si futbollist i Partizanit me të cilët zhvilloi madje dhe ndeshje në kampionat megjithatë nëse aty ishte

Rrufe në qiell të pastër. Anulohet shitja e Latif Amadu te Shakhtyor Soligorsk në kampionatin bjellorus.

Kompania Suning, njëkohësisht pronarët e Interit po punojnë fort për të sjellë një biznesmen tepër serioz dhe të fortë për të marrë aksio

Armando Sadiku kthehet te Lugano në Superligën e Zvicrës, ekip ku luajti për herë të fundit në elitën e futbollit helvet para se të niste

Mick Schumacher, djali i 7 herë kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, është gati t’i bashkohet skuadrës italiane të Ferrar

Milani ishte në ndjekje të bomberit të Genoas Kriztozof Piatek por së fundmi gjerat morën tjetër rrjedhë.

Mbrojtësi i Teutës, Ditmar Bicaj ka folur për fazën përgatitore, ndeshjet miqësore, objektivat e skuadrës si dhe çështjen titull.

Një episod i rëndë ku u përfshi piloti rus Andrey Karginov ndodhi në gjatë një gare në Dakar 2019.