Adriatik Hoxha tjetër rekord kombëtar

11/06/2012 - 00:00

 

Në kampionatin kombëtar të atletikës hedhësi durrsak i gjyles, Adriatik Hoxha, u shpall atleti më i mirë i këtij aktiviteti sportiv. Ndërsa premton se është i vendosur ta hedhë gjylen deri në 20 metra largësi, Adriatiku apelon për mbështetje financiare nga ana e bashkisë së Durrësit 

Atleti 22 vjeçar i Teutës Adriatik Hoxha, trondit përsëri rekordin kombëtar në shtytjen e gjyles. Për herë të parë Adriatiku e kaloi kufirin e 18 metrave, në garën ndërkombëtare të Tivarit (Mali i Zi) zhvilluar më 1 maj. U deshën të kalonin 38 ditë dhe rekordi “luan” sërish nga vendi. Krahët e fuqishëm të Adriatik Hoxhës e flakën sferën me peshë 7 kilogram e 250 gram nga vendi i nisjes 18 metra e 18 centimentra, nga 18.14 metra që ishte më parë. Me këtë rekord Adriatiku sfidon skeptikët, që jo pak zënë vend edhe në Komitetin Olimpik Kombëtar Shqiptar, të cilët në mënyrë arbitrare i hoqën bursën olimpike për Londër 2012. Por pasioni dhe “inati” i tij sportiv, mbështetja e fuqishme e familjes, angazhimi sakrifikues i trajnerit Emin Kosturi krijuan  atë trinom aktiv që po identifikohen vetëm me rekorde. Nëse në Malin e Zi Adriatik Hoxha e përmirësoi rekordin në hedhjen e gjashtë, pra të fundit, në Tiranë më 7 qershor 2012 në kuadrin e kampionatit kombëtar të atletikës shifra e re fiksohet që në flakjen e dytë.

Para lojërave olimpike Londër 2012, Hoxha shpreson për ta dërguar gjylen deri në 18.50 metra. “Po ju tregoj një sekret,- thekson trajneri i tij, Emin Kosturi. Adriatiku e përjeton shumë garën dhe rivali numër një i tij në garë janë emocionet. Sekreti që do t’ju tregoj është, se në stërvitje gjylen e kemi hedhur më shumë se 19 metra. Kjo tregon rezervat e mëdha të pashfrytëzuara ende që ka Adriatik Hoxha, por që do t’i bëjnë gjithnjë interesante flakjet e tij. Rekordet janë të pritshme në çdo garë dhe në çdo vend që mund të organizohen ato”. Ndërsa vetë atleti Hoxha thotë: “Nuk dua të ma merrni për mburrje. Gjithnjë kam qenë modest në deklarimet e mia. Shumë shpejt po përgatitem seriozisht ta hedhë gjylen në kuotën e 20 metrave, që përbën një rezultat fantastik për atletikën shqiptare dhe mua më klasifikon në 10 më të mirët e botës në këtë disiplinë.

Pa dashur të qahem sepse këtë e kam treguar më së miri deri tani, kërkoj më shumë mbështetje në rradhë të parë nga “shtëpia ime” Bashkia e Durrësit. Jam krenar që kudo prezantoj qytetin tim të lindjes Durrësin, prandaj pres të më mbështesë më shumë në të ardhmen. Nuk është thjesht trajtimi ushqimor që duhet të ndryshojë, por edhe trajnimi stërvitor lipset të jetë edhe më i kualifikuar për të kaluar javë dhe muaj me trajnerin Kosturi në shtete të zhvilluara në këtë sport. Jap fjalën se do t’i bëj realitet këto premtime, që po deklaroj në gazetën tuaj”.

 

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mançester Junajtid nuk shkoi më shumë se një barazim 1-1 në transfertën belge ndaj Klyb Bryzh.

Liverpuli është skuadra më e mirë e këtij sezoni dhe këtë fakt nuk e mohon askush, madje as fansat e një klubi si Mançester Junajtid, që

Ndërkohë që shumica e futbollistëve po kërkojnë të largohen nga Azia për shkak të frikës nga përhapja me shpejtësi e Coronavirusit, tërës

"Air Albania" nominohet për një çmim vërtetë special.

Edhe pse bëri një nisje të mirë të sezonit me Juventusin, tashmë Higuain vuan balotazhin me Dibalën, i cili duket se është në një formë t

Milani papritur e ka zbuluar veten se është shumë i varur nga Ante Rebiç.

Teuta pasi u kthye, nuk ka më në plan të ndalet.

Fizioterapistja serbe Marijana Kovaçeviç, ka pasur shumë vizita kohët e fundit nga futbolli shqiptar.

Një ngjarje e çuditshme raportohet nga Spanja sa i përket ish-çiklistit të njohur spanjoll Huanmi Merkado.

Ndonëse në karrierën e tij ka drejtuar në Serinë A apo në La Liga, si dhe ka bërë “mrekulli” të tjera futbollistike me klube të vogla duk