Austri-Shqipëri, zbulohet miqësorja e 26 marsit për kuqezinjtë

30/01/2016 - 11:49

Në prezantimin e uniformave të reja të kombëtares kuqezi, iu zbulua vetëm “koka”. Se në mars, në datat e lira të FIFA-s, do të luhet një ndeshje miqësore ndaj një finalisti të “Euro 2016”. Por, emri i kundërshtarit nuk u tha. U aludua për Turqinë dhe Kroacinë, por nuk ishin ato. Ishin detajet e fundit për vendin ku do të zhvillohej ky ballafaqim, sepse fiksimi i ndeshjes dhe kundërshtarit ishte punë e kryer. Bëhet fjalë për një miqësore me Austrinë, e cila do të luhet më 26 mars në Vjenë.

Kombëtarja e Austrisë para një kualifikueseje në grup për “Euro 2016”

Dueli i fundit mes këtyre dy kombëtareve daton në vitin 1987, Shqipëri-Austri 0-1. Austria është kualifikuar për në finalet e “Euro 2016” dhe ndodhet në Grupin F bashkë me Hungarinë, Islandën dhe Portugalinë. Kujtojmë se para shortit të 10 dhjetorit në Paris, Austria e kërkonte “me qiri” si kundërshtare Shqipërinë, duke e konsideruar si finalistin më të dobët në Europianin e Francës. Shqipëria u kualifikua për të parën herë në një Kampionat Europian. Më konkretisht, tabloidi austriak, “krone.at”, kishte nisur të bënte llogaritë e veta dhe të lutej për kundërshtarë sa më të lehtë në grupe. Kjo media austriake, nën titullin “Belgjika, Suedia dhe Shqipëria, kundërshtarët që duam në Europian”, “lundronte” në shanset optimale që mund të nxirrnin goglat e shortit për ta.

“Austria do të mësojë të shtunën, në Paris, kundërshtarët dhe grupin ku do të bëjë pjesë në fazën finale të Europianit. Lutemi të na bjerë Shqipëria dhe atëherë të gjithë sytë e kuqebardhëve do të fillojnë të shkëlqejnë, për shkak se kurrë më parë në histori, ne nuk kemi lënë asnjë pikë kundër shqiptarëve. Gjashtë ndeshje, gjashtë fitore, është rekord i përsosur…”

Dy fjalë më shumë për Shqipërinë në “Euro 2016”: Shqipëria fluturon nga gëzimi. Për herë të parë në historinë e vet, ashtu si Islanda, Irlanda e Veriut dhe Uellsi, do të debutojë në finalet e “Euro 2016”, në Francë. Kombëtarja e drejtuar nga trajneri Xhani De Biazi nuk llogaritej favorite për t’u kualifikuar në grupin e vet, por në fund dërguan në “play-off” ish-kampionen e Europës, Danimarkën, që dështoi edhe aty. Për kombëtaren shqiptare, marrja pjesë në Kampionatin Europian të Francës është ngjarja e parë, më e madhe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kampionati italian po bëhet gjithmonë e më i vështirë dhe i luftuar, dhe Milanin e pret një tjetër test i rëndësishëm nesër në mbrëmje (2

Bashkëshortja e futbollistit të mirënjohur nga Kosova, Valon Behrami, ka arritur një fitore të madhe në garat e Kupës së Botës në skijimi

Trajneri i Barcelonës Ronald Koeman është detyruar sot të ndërpresë konferencën e shtypit para ndeshjes së skuadrës së tij me Sevilla në

Tirana ka fituar me përmbysje 1-2 derbin e Shqipërisë kundër Vllaznisë, i vlefshëm për javën e 21 të Superligës.

Keidi Bare është kthyer në një kohë të shkurtër në një nga emrat më të dashur për tifozerinë e skuadrës së Espanjoi, që ka pëlqyer grintë

Një gjë është e sigurtë: Erling Haaland do të jetë emri më i përfolur në merkaton e verës.

Edi Martini ndjen keqardhje për barazimin me Kukësin, pasi Teuta kaloi dy herë në epërsi, por nuk diti ta ruante avantazhin.

Në “Niko Dovana” nuk ka fitues, me Teutën dhe Kukësin që dhurojnë një sfidë spektakolare mes tyre me një barazim 2-2, ku durrsakët flirtu

Nëse nuk është alarmante, sigurisht që situata në sulmin e Juventus nuk është aspak e mirë.

Zhang Jindong, pronari i Interit, rrezikon të humbasë kontrollin e “Suning.com”, mes shitësve më të mëdha në Kinë të elektronikës dhe mat