Avdiaj ende nuk e ka zgjedhur Shqipërinë

03/11/2014 - 15:28

DURRËS, 3 nëntor 2014-  Disa javë më parë, është raportuar se Avdijaj ka pranuar të luajë për fanellën Kuq e Zi. Këtë gjë e ka vërtetuar edhe vet trajneri i Kombëtares sonë, Gianni De Biasi. Sidoqoftë, si duket një gjë e tillë ende nuk është zyrtarizuar. Gjermania është duke kërkuar me ngulm që Avdijaj të luajë për fanellën e tyre. Pritet që lufta të jetë mjaft e madhe, duke parë që Avdijaj konsiderohet si njëri ndër talentët më të mirë të futbollit. Përgjigja që doli nga Karsten Schmidt, përfaqësuesi ligjor dhe agjenti i Avdijaj nuk kënaq shumë në Shqipëri. “Erdhi kërkesa nga Shqipëria, dhe sigurisht nuk besoj se duhet të japim shpjegime për këtë vendim. Por për momentin ku jemi nuk mund të flasim për kombëtaren e madhe. Gjithsesi nëse një ditë do të jetë një zgjedhje mes Gjermanisë apo Shqipërisë, Donisi do zgjidhte Gjermaninë” – tha Schmidt. Megjithatë deklarata nuk është shumë e qartë. Në rradhë të parë ai flet për një vendim, dhe më pas flet për një zgjedhje mes dy kombëtareve. A mos vallë do shtyjë Donisi premtimin e dhënë duke shpresuar tek një ftesë nga Gjermania? Sido të jetë, ajo ftesë është mijëra kilometra larg. Djaloshi, dhe pas aksidentit, që i shtohet javëve pa treguar atë që pritej, ka ngritur pikëpyetje të mëdha në Gjermani. Një tjetër talent që digjet prej keqmanaxhimit? Drejtori sportiv Horst Heldt, po për ‘SportBild’ tha : “Donisi është një lojtar me talent të madh dhe e ardhmja. Por sigurisht hapi nga akademia drejt ekipit të madh nuk është gjithmonë i lehtë. Ai gjendet tani në këtë fazë, dhe është e rëndësishme që të kuptojë sa më shpejt rregullat e duhura për të bërë një profesionist i mirë”. Teksa agjenti tymos situatën, duket se fjalët e tij janë të thëna më shumë për të qetësuar situatën në Gjermani, ku Avdijaj ka marrë shumë kritika për mënyrën si deklaroi zgjedhjen për Shqipërinë. Mbase ai kërkon të balancojë situatën duke thënë se ‘nëse do vinte Gjermania do e zgjidhnim, por Shqipëria erdhi përpara’. Mbase. Por Avdiaj ka dhënë një premtim, dhe shqiptarët dinë ta mbajnë fjalën e dhënë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Koronavirusi po ridizenjon futbollin me shumë klube që tashmë janë në krizë financiare.

Zërat për një largim të mundshëm të Manuel Neuer nga Bayern Munich në merkaton e kësaj vere shtohen gjithnjë e më shumë, kjo për faktin s

Ish-futbollisti i Njukastëll, Nolberto Solano është arrestuar nga policia në Peru, duke mos respektuar orarin e vendosur  nga shteti në p

Edi Martini mori drejtimin e Teutës në mes të sezonit, pas shkarkimit të Bledi Shkëmbit.

Në Durrës kanë gjetur një mënyrë origjinale për të mos lënë lojtarët që jetojnë në qytetin bregdetar pa stërvitje.

Tani që kampionatet janë pezulluar për shkak të Koronavirusit, pritet që të ketë edhe probleme të shumta në anën financiare për shumë eki

Ditën e sotme ka përfunduar karantina për skuadrën e Realit të Madridit, e cila u izolua pas rastit pozitiv me koronavirus të basketbolli

Shkencëtarë të njohur kanë deklaruar me keqardhje se një ndeshje e Champions League muajin e kaluar në Milano, mund të ketë qenë pika e s

Klubi i Barcelonës ka vendosur që të mos presë më lojtarët dhe ka vendosur në mënyrë të njëanshme t’u shpallë luftë atyre duke shkurtuar

Ish-futbollisti i Ajaksit, Abdelhak Nouri, pësoi një dëmtim të frikshëm në një ndeshje miqësore të vitit 2017, ndaj Verder Bremer, ndërko