Babamusta lë fushën, por jo futbollin

16/09/2012 - 00:00

D. Babamusta (majtas) me sekretarin e KF Teuta E. Salillari
<p>&nbsp;</p> <h4>D. Babamusta (majtas) me sekretarin e KF Teuta E. Salillari</h4>

 

Para ndeshjes së 153-të në historinë e bilancit të tyre ndërmjet Teutës dhe Tiranës, opinioni sportiv ndoqi edhe një ceremoni të thjeshtë, por shumë mbresëlënëse. Futbollisti titullar i Teutës në dhjetëvjeçarin e parë të viteve 2000, Dritan Babamusta zyrtarizon largimin nga futbolli.

Shtatlarti i mesfushës durrsake u ngjit në një karrierë interesante, duke prekur edhe aktivizimin me ekipin përfaqësues të Shpresave. E kemi ndjekur Babamustën në një turne ndërkombëtar, organizuar në Kazamasima të Barit (Itali), në vjeshtën e vitit 1995 ku spikati talenti dhe aftësia e tij për t’u bërë futbollist. Për shumë vite mbrojti me aftësi fanelën e ekipit të vendlindjes.

Krahas Teutës, ai luajti edhe me Partizanin, Dinamon dhe Besën. Në vitin 2002 është grumbulluar edhe në ekipin përfaqësues të Shqipërisë. Datëlindja e tij është 6 shtator 1981. Dëmtimet kronike nuk e lanë të qetë Dritanin, derisa vitet e fundit nuk mundi të ketë prezencë të rregullt në fushat e blerta të futbollit. Opinioni sportiv dhe qytetar e mirëpriti vendimin e Federatës Shqiptare të Futbollit duke e emëruar Babamustën si drejtues i zyrës Rajonale të futbollit në zonën e Durrësit që përfshin shtrirjen nga Rrogozhina, Maminasi e deri në Krujë.

Gjatë angazhimit të tij në krye të kësaj zyre, Dritan Babamusta dallon për profesionalizmin, aftësitë organizuese dhe bashkëpunuese me klubet sportive, duke mbështetur jo vetëm futbollin e moshave, por duke evidentuar edhe traditat e hershme të futbollit durrsak në vite. I urojmë Babamustës ecuri të mbarë, për të ndikuar në profilin e punës së tij në mbarëvajtjen dhe sukseset e futbollit durrsak dhe më gjerë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Goditja e madhe e Teutës në merkaton e verës pritet të jetë një sulmues, i cili do të bëjë diferencën nga pjesa tjetër e grupit

Teuta vijon me intensitet përgatitjet verore e njëkohësisht drejtuesit e klubit po përpiqen të afrojnë lojtarët e duhur për të

Milani ka nisur kontaktet e para me përfaqësuesit e mbrojtësit kroat Dejan Lovren, i cili ka mbetur në stol te Liverpooli dhe po kërkon t

Tani nuk ka më asnjë dyshim, Maurizio Sarri do të jetë trajneri i ri i Juventusit.

Grupi Suning, që ka në pronësi Interin, ka vendosur 120 milionë euro në dispozicion të merkatos së skuadrës zikaltër, për të tentuar të p

Lionel Mesi, Roxher Federer, Kristiano Ronaldo apo Flojd Mejuedhër janë disa prej sportistëve miliarderë të fiksuar pas makinave të shtre

Presidenti i Teutës, Edmond Hasanbelliu, ka një jetë në futboll dhe nuk mund të kënaqet thjesht me faktin se skuadra e tij u rikthye të m

Thomas Strakosha është një nga emrat që po lakohet gjithnjë e më shumë në shtypin anglez.

Dy goditjet e fund sezonit nga Liverpuli dhe Valencia për Barcelonën, bën që katalanasit të zgjohen dhe të shohin se çfarë do të bëjnë se