Boksierët durrsakë kërkojnë vendin e parë

08/04/2012 - 00:00

Kampionët e rinj të moshave të Teutës, dalë me trajnerin Neki Abazaj (djathtas)
<h4>Kampionët e rinj të moshave të Teutës, dalë me trajnerin Neki Abazaj (djathtas)</h4>

 

Teuta ka synime të qarta në sportin e boksit, pasi kërkon që në kampionatin kombëtar për U-16 të jetë një nga pretendentët për titullin kampion. Trajneri Jani Jano me grupin e boksierëve që drejton është në kulmin e përgatitjeve. Ata mezi presin 26 prillin, ditën kur fillon kampionati kombëtar i boksit për moshën 16 vjeçare, që me 29 prill në epilogun e tij të sjellin në Durrës trofeun. Por cilët janë protagonistët?

Teuta shtrin pjesëmarrjen në 8 pesha dhe në të gjitha kërkon vendin e parë. Shumë cilësorë janë boksierët Ardit Nurja në peshën 46 kg, Julian Malasi në 63 kg dhe Gjovalin Bibaj në 70 kg, që aktualisht janë kampionë me shkollorët. Pesë konkurrentët e tjerë; Klevis Vrapi, pesha 48 kg, Majlind Lile, 54 kg, Man Çela, 60 kg, Anist Zaimi, 66 kg dhe Valter Çaushi, +80 kg kërkojnë ta shfrytëzojnë këtë konkurrim të tyre të parë, për të rrëmbyer medaljet e kampionit të vendit.

Për herë të parë, kjo veprimtari e rëndësishme kombëtare zhvillohet në sallën e kino-teatrit të Kavajës. Nga 8 boksierët durrsakë, më i vjetri është Man Çela i cili është ngjitur në ring në moshën 8 vjeçare. “Jemi përgatitur seriozisht, për të sjellë në Durrës titullin kampion. Të tetë boksierët tanë janë të talentuar dhe me të ardhme.

Boksi është pasioni i jetës së tyre dhe përpos kësaj kërkojnë ta zhvillojnë atë në ecurinë e një karriere të mbarë. Kampionati përkon edhe me përvjetorin e ndarjes nga jeta të trajnerit të paharruar, që aq shumë punoi për të ngritur boksin durrsak Neki Abazaj. Kjo është edhe një arsye më shumë, për të motivuar boksierët tanë në triumfin e paralajmëruar për të pronësuar titullin kampion”,- thotë trajneri i palodhur Jani Jano.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për zyrtarizimin ndoshta duhet të kalojnë edhe disa orë, por tahsmë nuk ka më asnjë dyshim, Marley Aké do të jetë futbollist i Juventusit

Milani pësoi humbjen e dytë radhazi, këtë herë në derbin e Madoninnas, përballë Interit, që e nxori jashtë Kupës së Italisë.

Edi Reja është gati të ulet në pankinën e Napolit deri në fundin e këtij sezoni.

Antonio Conte, në përfundim të derbit me Milanin në Kupëm e Italisë, u shpreh se zikaltrit e merituan fitoren.

Derbi mes Interit dhe Milani ka regjistruar përveç golit të Ibrahimoviçit dhe përplasjen e ashpër verbale mes yllit suedez dhe sulmuesit

Edhe Zhoze Murinjo solidarizohet me ish-lojtarin e tij, Frenk Lampard, për shkarkimin nga stoli i Çelsit pas 18 muajsh dhe si ish-trajner

Blerim Krasniqi ishte autori i golit të vetëm të bluve në barazimin 1-1 që Teuta arriti në shtëpi ndaj Partizanit.

Mes Sergio Ramos dhe Real Madrid duket se kanë lindur problemet e para.

Ashtu si edhe kjo javë që lamë pas, edhe në atë pasardhësen, Kategoria Superiore do të jetë e ndarë në dy ditë.

Ndeshjet e radhës do të jenë vendimtare për të ardhmen e Gennaro Gattusos.