Boks/Kampioni i botës pozitiv me kokainë, rrezikon heqjen e titullit

20/09/2018 - 17:20

   Kampioni i botës në peshën super të mesme në kategorinë WBC, David Benavidez, ka rezultuar pozitiv pas një kontrolli antidoping që është kryer së fundi.

Substanca e ndaluar që i është gjetur në urinë është “benzoylecgonin”, që vjen nga familja e kokainës. Lajmin e ka konfirmuar presidenti i WBC-së, Mauricio Sulaiman.

Një test antidoping i kryer më 27 gusht ka nxjerrë blof boksierin, ndërkohë që 21-vjeçari amerikan, 20 fitore dhe asnjë humbje në karrierën e tij si profesionist, mund të kërkojë edhe analizën e Testit B. Benavidez, në shtator të vitit të kaluar, fitoi titullin kampion të peshës super të mesme ndaj belgut Ronald Gavril, e mbroi atë titull sërish ndaj të njëjtit rival në shkurt të 2018-ës dhe pritet të duelojë në fund të këtij viti ndaj Anthony Dirrell.

“WBC ka marrë konfirmimin e këtij lajmi nga WADA, i cili është pezulluar përkohësisht deri në zbardhjen e situatës”, tha Sulaiman, që mund të marrë masa deri në heqjen e titullit për boksierin amerikan.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teuta në basketboll për meshkuj është mundur 70-61 nga skuadra maqedonase e Blokotehna, ndeshje e vlefshme për Ligën Ballkanike në basket

Debat në distancë mes Cristiano Ronaldos dhe ish klubit të tij Realit të Madridit.

Ata luanin në një skuadër të bekuar, me dhunti magjike, që triumfuan në Kupën e Botës 20 vite më parë, pikërisht përpara tifozëve vendës.

Kur kanë kaluar më tepër se 9 muaj që nga data kur qendërmbrojtësi dhe njëherazi kapiteni i Fiorentinës, Davide Astori humbi jetën në hot

Talenti 14-vjeçar i Dinamo Bedgrove, Luka Kampanaro ka humbur jetën si pasojë e një dëmtimi që kishte marrë pas një përplasjeje me kundër

Chelsea ka pezulluar 4 tifozë, duke mos i lejuar ata të ndjekin ndeshjet e “bluve” të Londrës, që po zhvillojnë një hetim mbi pretendimet

Pritjes së Gianni De Biasit, për të marrë drejtimin e një përfaqësueseje duket se po i vjen fundi.

Shqipëria dhe Kosova përballë njëra tjetrës në kualifikueset e Euro 2021.

Gjyqtari Klajdi Kola dhe ndihmësit e tij të shumtë në fushë e kaluan pa ndëshkim përplasjen fizike gjatë lojës mes kapitenit të Teutës, T