Borxhet në Tatime, gjysma e Superiores në listë

06/12/2018 - 19:47

Superiorja i ka të shumta problemet. Financat janë një “plagë” e përgjithshme dhe kjo ka bërë që shumë klube të akumulojnë borxhe ndër vite. Veç futbollistëve e palëve të treta, borxhet janë të shumta edhe ndaj shtetit.

Nga kampionati elitar i vendit tonë janë pesë klube që kanë borxhe në Tatime. Tirana, Flamurtari e Luftëtarit diheshin, por janë edhe dy klube të tjera. Kastrioti e Kamza gjithashtu kanë detyrime të papaguara në tatime.

Kjo shihet në listën e subjekteve që kanë borxhe dhe që është publikuar në faqen zyrtare të Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve. Vllaznia gjithashtu ka borxhe në tatime dhe prej kohësh ka bërë një marrëveshje për shlyerjen e tyre.Lista e klubeve në të Parën që kanë borxhe është e madhe. Lushnja, Turbina, Besa, Egnatia, Tomori, Apolonia dhe Elbasani kanë detyrime të pashlyera.

Është e habitshme në fakt, kur sheh se klube që financohen nga bashki nuk paguajnë sigurimet. Gjithsesi ky është realiteti në vendin tonë dhe me shumë mundësi këto borxhe sa vijnë e shtohen nga viti në vit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Chelsea është duke kaluar në një formë jo të mirë, aktualisht renditen në vendin e gjashtë në Ligën Premier, e tani u eliminuan edhe nga

Sami Khedira nuk udhëtoi me Juventusit për ndeshjen e Championsit me Atleticon për një arsye shumë të rëndësishme që ka të bëjë me shënde

Romelu Lukaku do të largohet nga Manchester United në fund të këtij sezoni.

10 milionë euro mbajnë larg marrëveshjen mes Interit dhe Barcelonës për transferimin e Ivan Rakticit në Serinë A.

Futbolli luhet për ata, por në stadiumet shqiptare prezenca e tifozëve nuk është në nivelet që të gjithë do të dëshironim, ndonëse java e

Alberto Cerri është përfundimisht futbollist i Cagliarit.

Teuta në vend të dytë, Teuta me një mjeshtër porte si Isli Hidi që përjeton rininë e dytë, Teuta me eksperiencë për të shitur në mbrojtje

Mbrëmjen e djeshme, Dortmundi u ndal në një barazim pa gola në transfertën ndaj Nurenberg, por një episod i veçantë ndodhi në minutën e 1

Pro Piacenza për shfaqen e shëmtuar që dhuroi të dielën, shfaqe që bëri xhiron e botës e pëson keq.

Trajneri i njohur argjentinas, Marselo Bielsa, bëri bujë pasi metoda e tij për të zbuluar taktikat e kundërshtarëve doli në dritë.